Κεντρική Διεθνή Οστάνδη – Προμηθέας 84-93

Οστάνδη – Προμηθέας 84-93

promitheas

Ο Προμηθέας έγραψε ιστορία στο Βέλγιο. Οι Πατρινοί επικράτησαν της Οστάνδης με 93-84 και πανηγύρισαν την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη τους. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στην επίθεση και ξεκίνησε ονειρικά τις υποχρεώσεις στο Basketball Champions League.

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Δημήτρη Κατσίβελη, ήταν ο Ριόν Μπράουν με 21 πόντους. 14 πόντους και 4/5 φαρμακερά τρίποντα σημείωσε ο Τόνι Μέιερ, ενώ ο Νίκος Γκίκας πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ασίστ. Πληθωρική παρουσία είχε ως συνήθως ο Ολεξάντρ Λίποβι, ο οποίος μέτρησε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Νεμάνια Τζούρισιτς με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

promitheas1

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-19), ο Προμηθέας πάτησε τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας 34 πόντους! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέφυγε ακόμα και με 12 πόντους (35-47 στο 17′), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να την βρίσκει στο +10 (43-53).

Στην τρίτη περίοδο, η Οστάνδη ανέβασε στροφές, πίεσε πολύ τους Πατρινούς και τους ανάγκασε σε λάθη, με αποτέλεσμα να “σβήσει” τη διαφορά. Με τον Τζούρισιτς να κάνει τη ζημιά, οι Βέλγοι έκαναν επιμέρους σκορ 15-5 στο πρώτο εξάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (58-58). Ωστόσο, ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα και με μεγάλα σουτ των Μέιερ και Μπράουν πήρε και πάλι το προβάδισμα (65-68 στο 30′).

promitheas3

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση. Μπράουν και Γκίκας έκαναν άνω κάτω την άμυνα των Βέλγων, ενώ με τρίποντο ο Λίποβι ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (77-88) στο 37′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη για τους Πατρινούς.

Tα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93.
ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζόρτζια): Ντεσιρόν 14, Φίλερ 11 (1),. Κέστελοτ 10 (2), Λασισί 6 (1), Σουάρτζ, Μπούζα 6, Τζόρτζεβιτς 12, Τζούρισιτς 20 (5 ριμπάουντ), Κοτρούλια,Μάριτς 2, Εμβεμά 3.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΓΙΑΤΡΑΣ):  Γκίκας 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 2 (5 ασίστ), Λίποβι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίτ), Μαντζούκας, Μέιερ 14 (4/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (3/5 τρίποντα), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.