Κεντρική A2 Οι 16 “μονομάχοι” της Α2! Τα ρόστερ των ομάδων

Οι 16 “μονομάχοι” της Α2! Τα ρόστερ των ομάδων

Η Α2 κάνει τζάμπολ σήμερα (6/10) κι υπόσχεται ακόμα μία συναρπαστική χρονιά. Οι περισσότερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος είναι ισοδύναμες, πράγμα που σημαίνει ότι ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος.

Το μεγάλο φαβορί για άνοδο στη Basket League είναι ο Ιωνικός Νικαίας, ο οποίος θυμίζει κάτι σαν το περσινό Περιστέρι που ανέβηκε τρένο στα μεγάλα σαλόνια, δίχως να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ακολουθεί ο Ηρακλής, ο οποίος επιθυμεί φέτος να πανηγυρίσει την άνοδο στη Basket League και να μην χάσει και πάλι το… τρένο για Α1 στα πλέι οφ.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων αναμένεται να είναι ακόμα μία ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδο, ενώ στη συνέχεια ακολουθεί ένα γκρουπ ομάδων με βλέψεις για πλέι οφ. Η πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας είναι με διαφορά ο Εθνικός, ο οποίος στήθηκε την τελευταία στιγμή και θα δώσει μεγάλη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ιωνικός Νικαίας, το απόλυτο φαβορί για άνοδο

Ο Ιωνικός Νικαίας διαθέτει με διαφορά την πιο ποιοτική ομάδα στην Α2. Το σύνολο του Μάριου Γούναρη φτιάχτηκε μ’ έναν στόχο, να ανέβει… τρένο στη Basket League. Με παίκτες όπως οι Ρόλαντ Σάφτενααρ, Άγγελος Τσαγκαράκης, Νίκος Λιακόπουλος, Βαγγέλης Καράμπουλας και Ανδρέας Κανονίδης δύσκολα θα χάσει το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α1.

Δεύτερο φαβορί ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που χαρίζει το εισιτήριο για τη Basket League. Οι Θεσσαλονικείς θα προσπαθήσουν και φέτος να φτάσουν μέχρι το τέλος δρόμου, έχοντας αρκετές πιθανότητες, μετά και τη “σφαλιάρα” στο Κύπελλο από τον Διαγόρα, που έφερε στη Θεσσαλονίκη δύο παίκτες πρώτης γραμμής, τον Πολυτάρχου και τον Ρουτκάουσκας.

Παρέα με τους Κακαρούδη, Σοκ, Αθανασούλα, θα τραβήξουν… το κουπί προς τα μεγάλα σαλόνια.

Ο πολλά υποσχόμενος Διαγόρας

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων είναι από τα φαβορί για την είσοδο στα πλέι οφ κι ένα δυνατό αουτσάιντερ για άνοδο στη Basket League. Οι νεοφώτιστοι στην Α2 έχουν δημιουργήσει ένα ποιοτικό σύνολο, κάτι που φάνηκε κι από την εξαιρετική πορεία της ομάδας του Σπύρου Σαμόλη στο Κύπελλο.

Η παρουσία των Νίκου, Κόκκαλη, Μαχαίρα, Μοτσενίγου και Νοέα ανεβάζει επίπεδο την ομάδα της Κύθνου, η οποία έχει κι άλλες ποιοτικές λύσεις, όπως οι Κουκάς, Τσιώκος, Μάρτζος και Περσίδης.

Ομάδες με υψηλές βλέψεις

Η Καστοριά, ο Ερμής Αγιάς, ο Ιπποκράτης Κω και η Καρδίτσα είναι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν με αξιώσεις μία θέση τα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Οι “γουναράδες” θα παρουσιάσουν μία τελείως διαφορετική αλλά πολύ ποιοτική ομάδα υπό την καθοδήγηση του πρωταθλητή προπονητή της Α2, Νίκου Καραγιάννη.

Οι δύο ομάδες της Θεσσαλίας, Ερμής Αγιάς και Καρδίτσα, ενισχύθηκαν το καλοκαίρι και θέλουν να πλασαριστούν ψηλά, έχοντας πλέον κι εμπειρία από τη κατηγορία, ενώ εξαιρετικά ανταγωνιστικός αναμένεται να εμφανιστεί κι ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος εντυπωσίασε στο Κύπελλο με τη νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας, διαθέτοντας έναν από τους καλύτερους προπονητές της κατηγορίας, τον Σάββα Συμεωνίδη.

Αποφυγή πλέι άουτ και “σφαγή” για την παραμονή

Οι υπόλοιπες ομάδες έχουν πολύ μικρές διαφορές και θα δοθεί σκληρή μάχη για τη γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής, αλλά και για μία πλεονεκτική θέση στα πλέι άουτ. Ο Εθνικός διαθέτει την πιο αδύναμη ομάδα και θα είναι έκπληξη αν αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο Αμύντας αποτελεί σταθερή δύναμη της κατηγορίας κι αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να εξασφαλίσει γρήγορα την παραμονή του, ενώ μεγάλο ερωτηματικό είναι ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην προετοιμασία.

Τα ρόστερ των ομάδων:

Ιωνικός Νικαίας (Μάριος Γούναρης): Φώτης Βασιλόπουλος, Τάσος Δημητριάδης, Γιώργος Κουντουράς, Βαγγέλης Καράμπουλας, Ιάκωβος Μιλεντίγεβιτς, Ανδρέας Κανονίδης, Άγγελος Τσαγκαράκης, Μάριος Μπατής, Νίκος Λιακόπουλος, Χρήστος Πετροδημόπουλος, Δημήτρης Κομποδιέτας, Σωτήρης Κατούφας, Ρόλαντ Σάφτενααρ, Ανδρέας Παπαδόπουλος, Γιώργος Χατζηκυριάκος, Παναγιώτης Λεκάκης, Γιάννης Σαχπατζίδης.

Ηρακλής (Λευτέρης Χατζηκυριακίδης): Μιχάλης Πολυτάρχου, Ρονάλτας Ρουτκάουσκας, Σάββας Τζουγκαράκης, Μιχάλης Γιαννακίδης, Βασίλης Αγγελακόπουλος, Γιάννης Αθανασούλας, Στεν Σοκ, Αιμίλιος Αλεξιάδης, Γιώργος Φίλλιος, Κώστας Κακαρούδης, Θωμάς Κατσαούνης, Απόστολος Αποστολίδης, Σταμάτης Μπένας, Δημήτρης Καλαϊτζίδης, Θανάσης Τσούκας, Φώτης Γεωργαλάς, Γιώργος Πετανίδης, Γιώργος Κωστίκας.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σπύρος Σαμόλης): Γιώργος Κουκάς, Θωμάς Νίκου, Νίκος Κόκκαλης, Νίκος Τσιώκος, Κώστας Μαχαίρας, Μιχάλης Καραστάματης, Νίκος Περσίδης, Πέτρος Νοέας, Πάρης Μάρτζος, Σπύρος Μοτσενίγος, Ευθύμης Καραλής, Λεωνίδας Παπαδολιάς, Δημήτρης Κυρίλης, Μανώλης Καλλίλας.

Καστοριά (Νίκος Καραγιάννης): Ανδρέας Πετρόπουλος, Πέτρος Μελισσαράτος, Γιούστας Φουρμαναβίτσιους, Θωμάς Αμπαράς, Σάββας Χρυσόπουλος, Αλέξης Ράπτης, Θάνος Χονδρογιάννης, Μιχάλης Βλάχος, Χριστόφορος Τερσενίδης, Γιάννης Βαβάτσικος, Σάββας Μπεχλιβανίδης, Δημήτρης Δαραβίγκας, Δημήτρης Καραμανώλης, Τριαντάφυλλος Τζακόπουλος, Δημήτρης Απιδόπουλος.

Καρδίτσα (Γιάννης Τζήμας): Σπύρος Μαγκουνής, Μπεν Μόκφορντ, Νίκος Καλλές, Νίκος Κακλαμάνος, Θοδωρής Καρράς, Δημήτρης Γράβας, Γιώργος Νάκης, Γιάννης Παπαχρήστος, Γιώργος Μαυρογιάννης, Κώστας Παππάς, Βαγγέλης Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Ερμείδης, Κώστας Σαριμπαλίδης.

Ιπποκράτης Κω (Σάββας Συμεωνίδης): Αντώνης Ασημακόπουλος, Κώστας Χαρίσης, Ράιτ Λάανε, Δημήτρης Καλαμπάκας, Παναγιώτης Καυκής, Γιώργος Τρύπας, Παναγιώτης Μαντάς, Απόστολος Ναούμης, Βαγγέλης Δρόσος, Γιάννης Χατζηνικόλας, Βένος Μαστόρος, Ανδρέας Σκουφής, Πέτρος Λάμπρου, Πέτρος Καραθωμάς.

Ερμής Αγιάς (Στέφανος Πέρκος): Γιάννης Τόζιος, Ρίχαρντς Κούκσικς, Νέστορας Κόμματος, Στέλιος Τσιαμπαλής, Δημήτρης Λόλας, Χρήστος Μηλιώνης, Γιάννης Τσιούλκας, Θοδωρής Τσιλούλης, Τάσος Σπυρόπουλος, Βαγγέλης Τζόλος, Βασίλης Βρέττας, Δημήτρης Νταλός, Λεωνίδας Τριανταφύλλου, Σίλας Τσούμας.

Αμύντας (Αλέξανδρος Ζαβός): Θάνος Κωνσταντακόπουλος, Αντριάνο Τοπάλι, Χάρης Λιούνης, Σπύρος Διαμαντόπουλος, Γιώργος Κερασοβίτης, Λεωνίδας Ζούπας, Νίκος Καμπούρης, Παναγιώτης Καλδής, Θοδωρής Βαρδιάνος, Πάνος Κουκουνιάς, Σπύρος Σιούντρης, Χρήστος Μπάρμπας, Χρήστος Γκαβανόπουλος, Ορέστης Γιούσι, Φώτης Καπρής, Άρης Μέλιος.

Απόλλωνας Πατρών (Νίκος Βουρνάς): Ράσαντ Μπελ, Γιάννης Μολφέτας, Ιωάννης Δημακόπουλος, Τομ Πάπας, Γιάννης Καραμαλέγκος, Φώτης Ζούμπος, Βαγγέλης Μπέμπης, Κώστας Εζόμο, Παναγιώτης Παπαβασιλόπουλος, Λάμπρος Βλάχος, Διονύσης Πολυδωρόπουλος, Νίκος Κασπίρης, Παναγιώτης Τζάιδας, Πέτρος Παρασκευόπουλος, Περικλής Μπαζίνας, Πέτρος Κατσουλάκος, Φώτης Παπαφωτίου.

Κόροιβος (Κώστας Σορώτος): Τομς Λεϊμάνις, Γιώργος Τσιάκος, Δημήτρης Χείλαρης, Χριστόφορος Κελαϊδής, Βασίλης Λαμπρόπουλος, Γιώργος Θεοδωράκος, Ανδρέας Ρούνης, Γιάννης Καπώνης, Γιώργος Γκιουζέλης, Αχιλλέας Γραβάνης, Παντελής Μαραγκάκης, Αλέξης Κάτζος.

Καβάλα (Ανδρέας Καραπιπερίδης): Ετινόσα Ερεβμπενάζιε, Αντώνης Σκλήβας, Λούκα Μίτροβιτς, Σταύρος Κουμλέλης, Σωκράτης Ναούμης, Νίκος Καμάρας, Νικόλα Πιεβάλιτσα, Γιώργος Παπαζούδης, Γιώργος Φλιάτης, Γρηγόρης Παππάς, Αλέξανδρος Σταματόγιαννης, Γιώργος Τυρεκίδης, Κωνσταντίνος Μπανάσας.

Χαρίλαος Τρικούπης (Γιάννης Δημητριάδης): Στέφαν Τζόρτζεβιτς, Στάθης Παπαδιονυσίου, Μιχάλης Πολίτης, Θοδωρής Τσιότρας, Δημήτρης Χατζηκυριακίδης, Τάσος Αντωνάκης, Παναγιώτης Γκάτζιος, Σωτήρης Ντόβας, Γιάννης Γυφτάκης, Μάκης Αδαμόπουλος, Κωνσταντίνος Σταυρόπουλος, Γιάννης Τριπολίδης, Χρήστος Τσαπατώρης, Νίκος Ξηρός.

Ψυχικό (Γιώργος Ρεμεντέλας): Νίκος Αρσενόπουλος, Άλφα Νταλό, Νικόλας Παπανικολάου, Μάρτιν Παασόγια, Αντώνης Μάντζαρης, Κώστας Παπαντωνάκος, Χρήστος Ιορδάνου, Μιχάλης Κοντούδης, Σπύρος Παναγιωταράς, Ηλίας Θεοδώρου, Δημήτρης Παπαδημητρίου, Κώστας Μπασδέκης, Τρύφων Καφαντάρης, Ειρηναίος Μπάλος.

Μαρούσι (Κώστας Κεραμιδάς): Γιώργος Σουρλής, Στέφαν Κνέζεβιτς, Ορφέας Στασινός, Βίκτωρ Γκουαλτιέρι, Παντελής Κανέλλης, Γιάννης Παπαγεωργόπουλος, Γιάννης Μιχαλούτσος, Γιώργος Μπακέας, Πάνος Σπηλιόπουλος, Μανώλης Χατζηδάκης, Χριστόφορος Λυκογιάννης, Λάμπρος Πετρόπουλος, Παύλος Ξυδάς.

Πευκοχώρι (Ευριπίδης Μελετιάδης): Κωνσταντίνος Αμπατζίδης, Γιάννης Τσούκας, Αλέξανδρος Τζουβάρας, Λευτέρης Ακεψιμαΐδης, Δανής Ελευθεριάδης, Πέτρος Βελισσαρίου, Παύλος Σαββίδης, Σάββας Μανούσος, Βασίλης Κιτσούλης, Κωνσταντίνος Καμπουρίδης, Άγγελος Γκάτζιας, Άγγελος Θεοδωρίδης, Χαράλαμπος Μακρής.

Εθνικός (Θοδωρής Παλαιοχωρίτης): Αντώνης Κυρίτσης, Ανδριανός Περδικάρης, Πάβλε Ίβκοβιτς, Ρόμπερτ Χουγκάζ, Θοδωρής Ασημακόπουλος, Δημήτρης Καζάκης, Μάριος Σκιαθίτης, Πορφύριος Κωτσόπουλος, Βασίλης Τζίμης, Βασίλης Γιατρούδης, Μάκης Νικολαΐδης, Νίκος Μίχαλος, Δημήτρης Μπινιάκου.

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Μαστρογιάννης
Περισσότερα σε A2

Δειτε επισης

Οι κλήσεις της Εθνικής Ανδρών

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος κάλεσε τους εξής 15 παίκτες για τις δύο πρώτες αναμετρήσεις των πρ…