Κεντρική NBA Ο Στεφ Κάρι κατέρριψε -ξανά- τη λογική! (vid)

Ο Στεφ Κάρι κατέρριψε -ξανά- τη λογική! (vid)

curry

Ο Στεφ Κάρι σκόραρε 51 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής κόντρα στους Γουίζαρντς. Είχε 11/16 τρίποντα σε 3 περιόδους, όντας η 6η φορά που πιάνει τέτοια στάνταρ (όλοι οι υπόλοιποι παίκτες στην ιστορία έχουν 7 συνολικά). Είναι η 5η φορά που σκοράρει +50 πόντους και +10 τρίποντα σε ένα ματς (3 για όλους τους άλλους). Κάθε σουτ που πήρε άξιζε πάνω από 2 πόντους (51 πόντοι σε 24 προσπάθειες). Ταυτόχρονα, ανέβηκε 5ος στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα όλων των εποχών, ξεπερνώντας τον Τζαμάλ Κρόφορντ.

Κάθε μία από αυτές τις προτάσεις θα μπορούσε να έχει ένα δικό της, ξεχωριστό κείμενο. Ο σούπερ-σταρ των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς οδήγησε τους πρωταθλητές σε μια άνετη νίκη με 144-122 κι οι μέσοι όροι του στα 5 πρώτα ματς της σεζόν θυμίζουν ψεύτικα στατιστικά στο NBA 2K: 34.6 πόντοι, 4.8 ριμπάουντ, 6.8 ασίστ ανά αγώνα, 55% στα σουτ εντός πεδιάς, 52.3% στα τρίποντα (6.6 εύστοχα ανά παιχνίδι!), 86.9% στις βολές, μονάχα 2.8 λάθη σε κάθε ματς κι όλα αυτά σε 35 λεπτά ανά αγώνα!

Η ακτινοβολία του ήταν τόσο μεγάλη που φάνταζε σαν να έπαιζε μόνος του στην προπόνηση, με μόνη βοήθεια κάποιον που να του πασάρει την μπάλα. Με κάθε τρόπο κι από κάθε πιθανή απόσταση, η χθεσινή “παράσταση” του Κάρι αποτέλεσε απλώς μια… υπερβολική έκδοση των όσων είναι ικανός να πετύχει μέσα στο παρκέ κάθε βράδυ. Τα μόνα συστατικά που χρειάστηκαν ήταν ένα δυνατό ξεκίνημα (23 πόντοι στην 1η περίοδο), μια χαλαρή άμυνα κι ένα πολύ “καυτό” χέρι!

Τα highlights του αξεπέραστου Κάρι

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…