Κεντρική Basket League Άρης Ντνίπρο – Άρης 51-55

Ντνίπρο – Άρης 51-55

Την πρώτη του νίκη στο Europe Cup πανηγύρισε ο Άρης. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε εκτός έδρας της Ντνίπρο με 55-51 κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά τα τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα με Κατάγια, Παναθηναϊκό και Πανιώνιο.

Οι Θεσσαλονικείς έχουν πλέον ρεκόρ 1-1 και περιόρισαν τη ζημιά της εντός έδρας ήττας από την Κατάγια την πρώτη αγωνιστική.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-3 στα πρώτα πέντε λεπτά, αλλά κατάφεραν να μειώσουν στο φινάλε του πρώτου μέρους (33-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές στην άμυνα, πέρασαν μπροστά στο σκορ (37-42) στην τρίτη περίοδο και κατάφερα να διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.
ΝΤΝΙΠΡΟ (Αγκάποφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σούντελ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγιένκο 10 (1), Ζακουρντάγιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Νατιάζκο, Προκοπένκο 3 (1)
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 16 (2), Μποχωρίδης 14 (2), Φλιώνης 5 (1), Χάρις 3, Τζόουνς 5, Νταλό 3 (1), Κάιζερ 6, ΜακΓκι 2, Βεργίνης 1