Κεντρική Α1 ΑΕΚ Ντιζόν – ΑΕΚ 80-90

Ντιζόν – ΑΕΚ 80-90

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League η ΑΕΚ, καθώς κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τη Ντιζόν με 90-80. Η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή, αλλά στο δεύτερο βελτιώθηκε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη στη Γαλλία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 5-0 προηγήθηκε με 10-5, αλλά η Ντιζόν δεν την άφησε να ξεφύγει στο σκορ και έφερε το ματς στα ίσια με καλάθι του Τσάσανγκ (15-15). Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησα εκεί και με δίποντο του Εμεγκάνο πέρασαν μπροστά (17-15) και κράτησαν τα ηνία μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (24-22).

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για την Ένωση. Η Ντιζόν μπήκε δυνατά σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε με τρίποντο του Άρνολντ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-24). H “Βασίλισσα” μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να πλησιάσει αρκετά στο σκορ και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 46-38.

H εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε τελείωσες. Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Η Ένωση με επί μέρους σκορ 16-5 έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά με 54-51! Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 70-61.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έλεγχε το παιχνίδι και κατάφερε εν τέλει να πανηγυρίσει τη νίκη με 0-0.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90
Ντιζόν (Λεγκνάμ): Άρνολντ 3 (1), Τσασάνγκ 18, Χόλστον 20 (4), Ζουλιέν 5 (1), Λελούπ 3 (1), Εμεγκάνο 13 (2), Λουμ, Πίρσον 4, Ουέαρ 14
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος, Χάντερ 25, Ματσιούλις 10 (2), Ράταν Μέις 15 (2), Σαντ Ρος 10 (3), Γκρίφιν 5 (1), Λαρεντζάκης 10, Μωραΐτης 2, Ρόμπερσον 2, Σάκοτα 11 (3), Τσαλμπούρης