Κεντρική Basket League ΑΕΚ Νίμπουρκ – ΑΕΚ 93-94

Νίμπουρκ – ΑΕΚ 93-94

xavier ratan maye aek

Σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τη Νίμπουργκ με 94-93 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Basketball Champions League. Η Ένωση είχε τάσεις αυτοκτονίας στο ματς, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος είχε διψήφιο προβάδισμα, αλλά λίγο έλειψε στο τέλος να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Τελικά, η Ένωση έστειλε το ματς στην παράταση και κατάφερε στη δεύτερη παράταση να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Εκπληκτική εμφάνιση από τους Ματσιούλι και Λαρεντζάκη.

Ο Λιθουανός σημείωσε συνολικά 21 πόντους, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 23 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν σε εξαιρετική ημέρα έξω από τα 6,75 και με 7/8 οδήγησε την “Βασίλισσα” στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (8-7). Η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στη συνέχεια και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 πόντους (11-19). Η “Βασίλισσα” ήταν “μαγική” στο πρώτο δεκάλεπτο και πέτυχε συνολικά 30 πόντους (!) (17-30).

Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-40). Ο Ξαβιέ Ράταν Μέις σ΄αυτό το διάστημα ήταν εκπληκτικός στη δημιουργία (5 ασίστ) και μοίραζε καλάθια στους συμπαίκτες του (26-42). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν κυρίαρχοι και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 50-36.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να μειώσουν σε 55-47. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά με καλάθι και φάουλ του Χρουμπάν (62-61). Η ΑΕΚ “ξύπνησε” και με ένα μικρό σερί 5-0 ανέκτησε και πάλι τα ηνία του σκορ (62-66).

Η Ένωση μετά το κακό τρίτο δεκάλεπτο, ανέβασε και πάλι την απόδοση της. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο ύστερα από ασίστ του Ξανθόπουλου ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για την Ένωση (66-78). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Νίμπουρκ με ένα γρήγορο 10-0 πλησίασε ξανά σε απόσταση αναπνοής (76-78).

Ο Κριζ είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά ευστόχησε μόνο στη 1/2 βολές κι έτσι το σκορ έγινε 78-77 2.04′ πριν το τέλος. Ο Βινς Χάντερ έδωσε ανάσα στην Ένωση και με δύο βολές έκανε το 80-77. Ο Μπόχατσικ απάντησε και με κάρφωμα μείωσε σε 80-79 53” πριν τη λήξη.

Mπόχατσικ πήρε το όπλο του στο φινάλε και με τρίποντο έβαλε μπροστά την Νίμπουρκ (82-80 43”). Ο Χάντερ κέρδισε φάουλ στην επόμενη φάση, αλλά δεν ευστόχησε στις βολές. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης αντίθετα ήταν εύστοχος και με 2/2 βολές ισοφάρισε το ματς 11” πριν το φινάλε. Ο Χρουμπάν αστόχησε στο φινάλε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η ΑΕΚ ήταν άστοχη στο ξεκίνημα της παράτασης και η Νίμπουρκ με καλάθι του Πετέρκα προηγήθηκε με 86-83. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, όμως, πέτυχε ακόμη ένα μεγάλο τρίποντο και ισοφάρισε σε 86-86. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο αγώνας οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Η Ένωση ξεκίνησε με καλάθι τη δεύτερη παράταση, καθώς ο Σάκοτα ευστόχησε σε λέι απ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με τρίποντο του Μπόχατσικ πέρασαν μπροστά με 89-88. Ο εξαιρετικός, όμως, Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για την ΑΕΚ και έκανε το 91-89.

AEK κράτησε τελικά τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος και πήρε μία μεγάλη νίκη με 94-93.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-50, 62-66, 82-82, 86-86 (α’ παρ.), 93-94
Νίμπουρκ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1), Μπόχατσικ 23 (4), Χρουμπάν 25 (4), Λόρενς 7 (13 ασίστ), Πετέρκα 15 (11 ριμπάουντ), Μπρόντνικ, Κριζ 5, Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βιοράλ, Ράιτ 3
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2, Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 23 (7/8 τρίποντα), Σάκοτα 11, Ξανθόπουλος, Γιανναόπουλος 10 (1), Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (5), Ράταν-Μέις 2 (11 ασίστ), Ρόμπερσον 13, Ρογκαβόπουλος, Τσαλμπούρης