Κεντρική Basket League Άρης Λέφσκι – Άρης 77-66

Λέφσκι – Άρης 77-66

boxoridis aris

Ο Άρης υπέστη τη δεύτερη ήττα του στο FIBA Europe Cup. Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ηττήθηκε από τη Λέφσκι με 77-66 στη Βουλγαρία, με τους γηπεδούχους να φτάνουν με σχετική άνεση στη νίκη και να κάνουν το 3/3 στη διοργάνωση.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης η Κατάγια, την οποία θα αντιμετωπίσει στις 7 Νοεμβρίου και ώρα 18.30 επί φινλανδικού εδάφους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ρέμπερτ με 16 και Ιβάνοφ με 15 πόντους. Για τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Μπελ με 16 και Μποχωρίδης με 14 πόντους.

Η Λέφσκι είχε τον έλεγχο του αγώνα εξαρχής και ξέφυγε από νωρίς με διψήφιες διαφορές (24-12 στο 10′). Ο Άρης έβγαλε αντίδραση στη δεύτερη περίοδο κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (41-41), αλλά οι Βούλγαροι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο +7 (48-41).

Οι Θεσσαλονικείς ήταν κακοί σ’ ακόμα ένα παιχνίδι στο επιθετικό κομμάτι, με τη Λέφσκι να ξεφεύγει και πάλι με διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (65-54 στο 30′) κι αυτή τη φορά να διατηρεί με άνεση μέχρι το φινάλε του αγώνα, μιας κι η ομάδα του Αγγέλου δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-54, 77-66.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 16 (4), Μποχωρίδης 14 (1), Φλιώνης 5 (1), Χάρις 9 (3), Τζόουνς 2, Νταλό 1, Κάιζερ 5, ΜακΓκι 8, Βεργίνης, Σλαφτσάκης 6 (1), Αγγέλου.