Κεντρική Γυναίκες Κύπελλο Γυναικών: Παναθηναϊκός – Πυλαία 82-68

Κύπελλο Γυναικών: Παναθηναϊκός – Πυλαία 82-68

gynaikes panathinaikos

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γυναικών πέρασε ο Παναθηναικός. Η ομάδα του Γιώργου Καντζιλιέρη νίκησε με 82-68 την Πυλαία στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” και πήρε την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο 1ο ημίχρονο και έχοντας τον έλεγχο στο σκορ έκλεισε το δεκάλεπτο με 25-19 και το ημίχρονο με 43-29, με σωστή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι “Πράσινες” δεν μπήκαν καλά, δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα της Πυλαίας να πλησιάσει στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο, με το τριφύλλι όμως να κρατάει την νίκη ως το τέλος.

Κατάμεστο ήταν το κλειστό με περίπου 1000 φίλους του Παναθηναϊκού να δημιουργούν μια ωραία ατμόσφαιρα. Ο επόμενος αντίπαλος των “πρασίνων”  θα προκύψει από το ζευγάρι  ζευγάρι Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Αστέρας Ιπποδρομίου, με τον Παναθηναϊκό να είναι γηπεδούχος και την ημερομηνία διεξαγωγής στις 20/21 Δεκεμβρίου.

Περισσότερα από Δημήτρης Σιαφάκας
Περισσότερα σε Γυναίκες

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Παναθηναϊκός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α…