Κεντρική Elite League Έσπερος Καλλιθέας – Εθνικός 79-73

Έσπερος Καλλιθέας – Εθνικός 79-73

ethnikos esperos kallitheas

Ο Έσπερος Καλλιθέας και ο Εθνικός έδωσαν χθες το βράδυ φιλικό αγώνα στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 79-73. Οι δύο προπονητές δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας των δύο ομάδων σε Β΄και Α2 Εθνική Κατηγορία.

Ο Έσπερος ξεκίνησε δυνατά το ματς και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 9-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου και προηγήθηκαν με 17-6. Ο Εθνικός σιγά σιγά βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Χουγκάζ μείωσε σε 19-14.

Ο Εθνικός συνέχισε το σερί της και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (19-21). Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν λύσεις επιθετικά και ανέκτησαν το προβάδισμα του σκορ (32-26). O Έσπερος Καλλιθέας κράτησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Οι δύο προπονητές συνέχισαν να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα και στο δεύτερο μέρος. Ο Έσπερος Καλλιθέας κράταγε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και 2’ πριν το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 60-51. Ο Ρόμπερτ Χουγκάζ συνέχισε να είναι καλός και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 60-58 και μάλιστα ο Εθνικός ισοφάρισε σε 60-60.

Η ομάδα μας δεν σταμάτησε και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 69-66 5’ πριν το φινάλε του ματς. Στα τελευταία λεπτά ο Θοδωρής Παλαιοχωρίτης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές και έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές αλλαγές και έκαναν την ανατροπή και πήραν τελικά τη νίκη με 79-73.

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 60-60, 79-73