Κεντρική Basket League Αγώνες Χολαργός – Κολοσσός Ρόδου 74-60

Χολαργός – Κολοσσός Ρόδου 74-60

holargos1

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στη Basket League πανηγύρισε ο Χολαργός. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επιβλήθηκε εντός έδρας του Κολοσσού με 74-60, με τον Έλληνα τεχνικό να “πληγώνει” την πρώην του ομάδα.

Οι νεοφώτιστοι μπορεί να είχαν 0/12 τρίποντα (!), αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μέσα από τη σκυλίσια άμυνα τους, η οποία δεν άφησε τους Ροδίτες να σκοράρουν πάνω από 8 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο,ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (64-54) κι έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν τον διάδρομο προς το καλάθι του Χολαργού.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αγκμπελέσε  με 17 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Ντιγκς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 11, Οκερέαφορ 4, Αγκμπελέσε 17 (8 ριμπάουντ), Λαβ 7, Κώττας 2, Κμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 7, Σκουλίδας, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Δημακός 7 (1), Άσκα 9, Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 9 (1), Μπράουνινγκ 8 (2), Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ντουρέν 4.

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…