Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Χίμκι – Ολυμπιακός 66-87

Χίμκι – Ολυμπιακός 66-87

nikola milutinov olympiacos khimki

Νικηφόρο ήταν το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Χίμκι με 87-66. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν εντυπωσιακό πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ στην αντίπερα όχθη ο “μαγικός” Σβεντ δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό (0-2), αλλά ο Άντονι Γκιλ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με επτά πόντους έδωσε προβάδισμα στη Χίμκι (7-2). Το σερί συνεχίστηκε και με τρίποντο του Κρόκερ το σκορ έγινε 10-2 και ο Ντέιβιντ Μπλατ αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξύπνησαν μετά το τάιμ του και με δικό τους σερί 9-0 έριξαν τη διαφορά στον έναν πόντο (12-11). Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε εκεί και με καλάθι του Ζακ Λεντέι πέρασε μπροστά μετά το αρχικό 2-0 (12-13). Ο Σβεντ πήρε τη σκυτάλη από τον Γκιλ και με δέκα συνολικά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (22-20).

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με σερί 9-0 προηγήθηκε με 29-22. Εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος μοίραζε ασίστ στους συμπαίκτες του και ο Σάσα Βεζένκοφ, που έδινε πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύτηκαν τα γρήγορα φάουλ της Χίμκι και κατάφερε να βρει σκορ και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (27-32). Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο και με buzzer beater τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (34-44).

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 15 πόντους (36-51) με τρίποντο του Γκος. Ο Σβεντ συνέχισε να είναι εξαιρετικός και με ακόμη ένα τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (46-55).

Ο Ρώσος ήταν φανταστικός από τη γραμμή του τριπόντου και οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να το σταματήσουν (54-60). Η Χίμκι προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο, αλλά ο Γιάνις Τίμα με ένα καλάθι και φάουλ κράτησε τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (54-63).

Ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο 5-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 68-54. Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς οι “ερυθρόλευκοι” εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 (56-73). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Πειραιά πανηγύρισε τη νίκη με 87-66 και ξεκίνησε με το δεξί στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-44, 54-63, 66-87

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 34 (3/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη σε 36 λεπτά), Μποστ 6, Κρόκερ 8 (2/9 σουτ), Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γκουμπάνοφ, Τζένκινς 2, Τόμας, Μίκι 3.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τουπάν, Σπανούλης 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 24 λεπτά), Τίμα 8 (1), Μιλουτίνοβ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/6 τρίποντα), Βεζένκοβ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά).

Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…