Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Αναντολού Εφές 84-85

Χίμκι – Αναντολού Εφές 84-85

efes 1

Με τρελό buzzer beater τρίποντο του Μπαλμπάι, η Εφές έφυγε με το “διπλό” από τη Μόσχα, επικρατώντας της Χίμκι με 86-85, σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε 2,5 ώρες. Ο Τούρκος γκαρντ σόκαρε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία αγνοεί τη χαρά της νίκης, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Να σημειωθεί ότι η πρώτη περίοδος του αγώνα είχε οκτώ διακοπές και το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς να υπάρχει σκορ και χρονόμετρο στον πίνακα, λόγω τεχνικού προβλήματος!

Η Εφές Αναντολού ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο η Χίμκι έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και βρέθηκε να προηγείται με 80-77 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Στη συνέχεια, το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών, με τον Μπαλμπάι να “σκοτώνει” στην τελευταία επίθεση την ομάδα του Μπαρτζώκα, χαρίζοντας το δεύτερο φετινό διπλό στην Εφές (2-1 ρεκόρ).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 55-67, 84-85.

Ναν: «Yπήρξαν κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα»

Στα αμφισβητούμενα σφυρίγματα στάθηκε ο Κέντρικ Ναν. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπ…