Κεντρική NBA Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση στο παλμαρέ του Ντόντσιτς (vid)

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση στο παλμαρέ του Ντόντσιτς (vid)

luca doncic

Ο Λούκα Ντόντσιτς αποδεικνύει από τα πρώτα του βήματα στο NBA ότι διαθέτει τεράστια ποιότητα για την ηλικία του, σε συνδυασμό με την ωριμότητα και τον τρόπο που διαβάζει το παιχνίδι. Αν κι οι Ντάλας Μάβερικς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους πανίσχυρους κι αήττητους, Τορόντο Ράπτορς (116-107), ο Σλοβένος “μάγος” βρήκε τον τρόπο, ώστε να γεμίσει τη στατιστική του γραμμή.

Ειδικότερα, ο 19χρονος άσος τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 3/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 4/4 βολές σε 35 λεπτά συμμετοχής ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη. Με αυτοπεποίθηση βετεράνου, ο Ντόντσιτς έπαιρνε πάντοτε το ελεύθερο σουτ ενώ χρησιμοποίησε την αυξημένη δύναμή του, ώστε να τελειώσει φάσεις μετά από επαφή. Ο τρόπος που χειρίζεται καταστάσεις πικ-εν-ρολ είναι άψογος ενώ, με το μέγεθός του, μπορεί να σουτάρει πάνω από την αντίπαλη άμυνα.

Τα highlights του Ντόντσιτς

Πήραν το πάνω χέρι οι Μάβερικς, άλωσαν το L.A με ηγετικό Ντόνσιτς

Ο Λούκα Ντόνσιτς έδωσε τη νίκη στο Ντάλας. Οι Ντάλας Μάβερικς άφησαν πίσω τους την κακή εμ…