Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Χίμκι 90-63

Παναθηναϊκός – Χίμκι 90-63

papa

Στον τελικό του πρώτου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε άνετα της Χίμκι με 90-63 στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της στο δεύτερο μέρος.

Στον αυριανό (28/9) τελικό, οι “πράσινοι” θα αντιμετωπίσουν τη Φενέρμπαχτσε που νωρίτερα “λύγισε” στην παράταση τη Μακάμπι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπαπέτρου με 15 πόντους, με τους Τόμας (14π.),  Γκιστ (13π.) και Λάνγκφορντ (12π.) να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα.  Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σβεντ με 16 πόντους.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα του αγώνα, αδυνατώντας να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ξεκίνησε με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λάσμε, προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, με τους Ρώσους να βρίσκουν σχετικά εύκολα σκορ στην πρώτη περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκες τις ομάδες ισόπαλες (19-19).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα τουλάχιστον μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (26-26 στο 15′), με τον Τσάβι Πασκουάλ να περνάει σε ρόλο οργανωτή τον Λεκαβίτσιους και τους Λάνγκφορντ και Τόμας να τραβούν το κουπί στην επίθεση παρέα με τον Γκιστ. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε, πάντως, τους “πράσινους” στο +6 (40-34), με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την πίεση του, με τους Καλάθη, Γκιστ, Λάσμε κι Αντετοκούνμπο να “πνίγουν” τους Ρώσους.  Με το σκορ στο 44-38, οι “πράσινοι” έτρεξαν σερί 12-0 και ξέφυγαν με 56-38 στο 26′, βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Η Χίμκι απάντησε με σερί 8-0 και μείωσε σε 56-46, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +12 (62-50).

Οι “πράσινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην τέταρτη περίοδο και δεν επέτρεψαν στους Ρώσους να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Αντίθετα, με μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη, ανέβασαν τη διαφορά στους 20 πόντους (78-58) στο 35′, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 14 (4), Λάνγκφορντ 12 (2), Παπαγιάννης 6, Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15 (1), Παππάς 8 (1), Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3.
ΧΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σβεντ 16 (2), Μποστ 2, Κρόκερ 8 (2), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 8 (2), Μόνια 3 (1), Γκιλ 2, Ζουμπκόφ, Τζένκινς 3 (1), Τόμας 13 (1), Μίκι 8.