Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Χίμκι 67-77

Παναθηναϊκός – Χίμκι 67-77

matt lojeski panathinaikos khimki

Με απολογισμό 1 νίκη και 2 ήττες ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” στο τελευταίο τους φιλικό στην Κύπρο αντιμετώπισαν τη Χίμκι και ηττήθηκαν με 77-67. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλον τον αγώνα και πήρε την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τρίποντο του Ζάιτσεφ προηγήθηκε με 10-4. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεφύγει και με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι ισοφάρισε σε 12-12. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις και με ένα μικρό 5-0 πήραν τα ηνία του σκορ, αλλά η απάντηση ήταν άμεση (17-17).

Ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε στη “μάχη” για πρώτη φορά τον νεαρό Μούτσα. Η Χίμκι στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 23-20 υπέρ των Ρώσων. Οι παίκτες της ρωσικής ομάδας μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και γρήγορα έστειλαν τη διαφορά στους 10 (25-35).

Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε και με κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ μείωσε στους (34-36). Η αντεπίθεση των “πρασίνων” δεν συνεχίστηκε και μάλιστα δέχτηκαν και σερί 6-0 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 42-34. Το μόνο, που κατάφερε το “τριφύλλι”, ήταν να μειώσει σε 42-36 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι “πράσινοι” με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 42-42. Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά, ενώ αντίθετα βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 8 πόντους (45-53). Η Χίμκι συντήρησε το προβάδισμα της και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 58-52.

Οι Ρώσοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο δυνατά και έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (56-66). Η Χίμκι συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά με τρίποντο του Γιακούσιν (58-71). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 52-58, 67-77
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Τόμας 13, Λάνγκφορντ 16 (5 ασίστ), Γκιστ 4, Λοτζέσκι 15, Σακελλαρίου 3, Λάσμε 4 (5 ριμπάουντ, 3 τάπες), Παππάς 5, Βουγιούκας 3, Παπαντωνίου 4, Μούτσα, Κοντούδης.
Χίμκι (Μπαρτζώκας): Κρόκερ 9 (3 κλεψίματα), Ζάιτσεβ 6, Γκιλ 14 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς 5, Μίκι 11, Βιάλτσεβ 3, Μόνια 4, Ζούμπκοβ 5, Τόμας 12, Τκατσένκο 2, Γιακούσιν 6.