Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 65-70

Ούνικς Καζάν – Ολυμπιακός 65-70

olympiakos uniks vasilis spanoulis

Την πρώτη θέση στο τουρνουά του Ηρακλείου πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στον τελικό της Ούνικς Καζάν με 70-65. Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν πολύ καλύτεροι στα αμυντικά τους καθήκοντα σε σχέση με το παιχνίδι με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, αλλά στην τελευταία περίοδο έκανε αρκετά λάθη και κινδύνεψε από τους Ρώσους. Τελικά, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ και να πάρουν τη νίκη και την πρώτη θέση. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη.

Η Ούνικς Καζάν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2. Οι “ερυθρόλευκοι” ισορρόπησαν σιγά σιγά το ματς και μείωσαν στο σκορ σε 10-9. O Oλυμπιακός είχε προβλήματα στον τομέα των ριμπάουντ (6 επιθετικά για την Ούνικς), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” επιθετικά βρήκαν λύσεις και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 18-16.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και με 3/3 τρίποντα έκανε το 24-19. Στη συνέχεια πήρε το “όπλο” του ο Γιάνις Τίμα, ο οποίος έδωσε στους “ερυθρόλευκους” διψήφιο προβάδισμα (19-29). Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-38).

Ο Λετονός συνέχισε να είναι “ζεστός” και με ακόμη ένα τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έκανε το 41-32. Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 57-43. Στην τελευταία περίοδο η Ούνικς επέστρεψε στο ματς και 4′ πριν το τέλος κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους (61-63).

Ο Βασίλης Σπανούλης μίλησε την κατάλληλη στιγμή και με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 68-63 για τον Ολυμπιακό. Ο Λεντέι ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, καθώς ευστόχησε σε 2 βολές και έκανε το 70-63. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 70-65

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38, 43-57, 65-70
Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3, Μόργκαν 8, Ετζιμ 9, Λόκετ 8, Εντούρ 12, Πονγκρασόφ 5, Κλιμένκο, Σμιθ 8, Μπίλι, Κοστσέεφ, Κολέσνικοφ 9, Σελεκέτο 3.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17, Τίμα 11, Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ , Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10.