Κεντρική Διεθνή Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χίμκι 87-84

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χίμκι 87-84

maccabi khimki

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Χίμκι, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-84 σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο του τουρνουά “ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης”. Η ομάδα του λαού κέρδισε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά, που διεξάγεται στην Κύπρο.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τη Χίμκι να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (21-24). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη δεύτερη περίοδο, όμως, πάτησε το πόδι στο γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (34-51).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν παράτησε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη. Η ομάδα του λαού πίεσε και στο τέλος της περιόδου ήταν στο -2 (60-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-51, 60-62, 87-84.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ρέι 7 (1), Πάργκο 19 (1 τρ, 6 ασίστ), Ο’Μπράιαντ 23 (1 τρ, 7 ριμπ), Καλοϊάρο 8, Κέιν 11 (1), Αβντίγια 12 (2), Τάιους 7), Σαχάρ.

Χίμκι (Μπαρτζώκας); Κρόκερ 16 (4), Βιάλτσεφ 8(2), Ζάιτσεφ 7 (2), Μόνια 5 (1), Γκιλ 11 (1), Ζούμπκοφ, Γιακούσιν 5, Τζένκινς 4, Τόμας 7 (8 ριμπ), Μίκι 18 (1), Τσατσένκι 3 (1).