Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Καναδάς 50-81

Ελλάδα – Καναδάς 50-81

lymoyra ellada canadas

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Εθνική Γυναικών μας. Η Ελλάδας “πάλεψε” κόντρα σε ένα από τα φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης, τον Καναδά, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και τελικά η Εθνική μας ηττήθηκε με 81-50. Καλή παρουσία για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά είχαν η Εβίνα Μάλτση και η Πηνελόπη Παυλοπούλου.

Καναδάς μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0, αλλά η Μάλτση με τρίποντο απάντησε και μείωσε άμεσα σε 5-3. Η Εθνική μας ομάδα δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ στην άμυνα οι Καναδέζες χτυπούσαν μέσα στη ρακέτα και κατάφεραν να προηγηθούν με 10 πόντους (5-15).

Ελλάδα δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να σκοράρει και στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 10 πόντους και βρέθηκε στο -13 (10-23). Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (10-27). Η Πηνελόπη Παυλοπούλου με το που μπήκε στο παρκέ έδωσε λύσεις στην Εθνική μας, αλλά ο Καναδάς ήταν ασταμάτητος και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (23-42).

Η Εθνική Γυναικών σε άμυνα και επίθεση δεν είχε λύσεις και ο Καναδάς με τα εξαιρετικά ποσοστά του (6/10 τρίποντα) πέτυχε πάνω από 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 51-25. Στην τρίτη περίοδο η εικόνα παρέμεινε ίδια και ο Καναδάς στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 66-38.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενες είχαν “καθαρίσει” το ματς. Ο Καναδάς διατήρησε εύκολα τα ηνία του σκορ και νίκησε την Εθνική μας με 81-50.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 25-51, 38-66, 50-81
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμάτη, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 8 (2), Μάλτση, 14 (2), Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Κοσμά 2, Σπανού 5, Καλτσίδου 5
ΚΑΝΑΔΑΣ (Θωμαΐδης): Λανγκλόις 7 (1), Νερς 12, Κάρλετον, Εκίνβε 11, Γκοσέρ 16 (3), Αγίμ 4, Ατσόνγια 8, Σκοτ 3 (1), Κόλεϊ 1, Πλουφ 2, Χάμπλιν 4

Περισσότερα σε Εθνικές

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…