Κεντρική Ελλάδα Γερμανία-Ελλάδα 68-69

Γερμανία-Ελλάδα 68-69

gre

Με το δεξί ξεκίνησε η εθνική τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16 που διεξάγεται στο Νόβι Σαντ, καθώς κέρδισε την Γερμανία στην παράταση με 69-68.

Η Ελλάδα μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να  ξεκίνησε νωθρά και στο τέλος αυτού να βρισκόταν πίσω με 10 πόντους (32-22), όμως στο δεύτερο ημίχρονο περιόρισε τα λάθη της και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια, όμως οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου κατάφεραν τελικά να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μα ήταν ο Ανδρέας Καλόγηρος με 21 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γιώργος Φίλιος και Αναστάσιος Κωστόπουλος με 9 πόντους ο καθένας.

Από την άλλη, για τους Γερμανούς πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αριέλ Χουκπότι με 13 πόντους, ενώ οι Ερίκ Πεντεκέρ και Έβανς Ραπιεκβέ είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα

14-8, 32-22, 44- 38, 60-60, 68-69

Επόμενος αντίπαλος της εθνικής στον όμιλο είναι η Τουρκία. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί αύριο (11/8) στις τρεις παρά τέταρτο.