Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα-Ισπανία 70-85

Ελλάδα-Ισπανία 70-85

image 2

Την ήττα γνώρισε η εθνική ομάδα από την Ισπανία με 85-70 . Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να πάρουν το προβάδισμα και μοιραία ηττήθηκαν από την “φούριας ρόχας.”

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παράλ, ο οποίος πέτυχε 17  πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Αλόθεν και Κουέβα με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη, για την ελληνική ομάδα αυτοί που διασώθηκαν ήταν ο Τσουμάνης με 12 και οι Ρογκαβόπουλος και Σανδραμάνης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η Ελλάδα μετά από αυτή την ήττα θα παλέψει για την κατάκτηση της 13ης θέσης και πρώτη της αντίπαλος θα είναι η ηττημένη του αγώνα ανάμεσα στην Κροατία και την Ουκρανία. Αν τελικά καταφέρει και περάσει από αυτό το ζευγάρι θα αντιμετωπίσει τον νικητή των ηττημένων που θα έχουν προκύψει από τα ζευγάρια της Τουρκίας με την Φινλανδία και της Ιταλίας με τον ηττημένο να υποβιβάζεται στην δεύτερη κατηγορία.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με την ελληνική να έχει αρχικά το προβάδισμα με 5-3, το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει. Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου έκανε το 12-12 (4΄48΄΄), όμως οι Ισπανοί με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα περιφερειακά σουτ κατάφεραν να προηγηθούν με 17-25.

Η ισπανική ομάδα στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει με +10 μετά από τρίποντο του Αλδερέτε 29-39 (3’05’’) και λίγο αργότερα με 31-44 (1΄49΄΄), επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό στον αγώνα. Ωστόσο, ένα σερί 5-0 από την ελληνική ομάδα μείωσε και πάλι τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα (36-44). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν η ισπανική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί (45-56), αλλά όμως και πάλι χάρη στην ελληνική αντίδραση να μην διευρύνεται η διαφορά, αλλά να περιορίζεται σε μονοψήφιο προβάδισμα (48-57).

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με… μπλακ-άουτ κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να ξεφύγουν… Με επί μέρους σκορ 2-15 η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 50-72 (6΄14΄΄). Η κατάσταση πλέον ήταν μη αναστρέψιμη και η Ισπανία επικράτησε με το τελικό 70-85.

Διαιτητές: Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Μπέατ (Νορβηγία), Γέβτοβιτς (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Ρογκαβόπουλος 10(2), Γαργαλής 3(1), Σανδραμάνης 11(1), Χατζηδάκης 6, Τσουμάνης 12, Τσιρογιάννης 7, Βουλγαρόπουλος 3, Κουρτίδης 4, Χουγκάζ 4, Καράμπελας 2, Καματερός 2.

Ισπανία (Πράντο): Αλόθεν 16(2), Ταμάγιο 3, Σόλα, Πρακτίγια 7(1), Πάρρα 17, Παρράντο 12(1), Κουέβας 13(2), Ντίκε 5, Ντε Μπλας 4, Φερνάντεζ 3, Αλντερέτε 5(1), Αγιέσα.