Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα-Φινλανδία 85-89

Ελλάδα-Φινλανδία 85-89

image 2

Την ήττα στην παράταση γνώρισε η εθνική από την Φιλανδία με 89-85 και έτσι κατέκτησε την 14η θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18.

Στην πρώτη περίοδο η Ελλάδα με μπροστάρη τον Ροκαβόπουλο κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων όμως οι Φινλανδοί με τα τρίποντά τους κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στον 1 (22-21). Το αξιοσημείωτο της περιόδου αυτής είναι τα 0 αμυντικά φάουλ των Φινλανδών σε αντίθεση με τα 4 της εθνικής.

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι ανάμεσα στην Ελλάδα και την Φινλανδία συνεχίστηκε με τον Ρογκαβόπουλο να κρατάει την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με τους 20 πόντους που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, ενώ τον Γιάντινεν να κρατάει τους Σκανδιναβούς μέσα στο παιχνίδι. Η διαφορά των δύο ομάδων στο ημίχρονο ήταν το τρίποντο του Σανδραμάνη (37-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την εθνική ομάδα, η οποία δεν ήταν καλή αμυντικά και για αυτό τον λόγο βρέθηκε στο τέλος αυτής με 11 πόντους πίσω στο σκορ (60-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η εθνική με ένα ξέσπασμα 11-0 κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ (60-60) να διεκδικήσει ξανά την νίκη. Η Φινλανδία πήρε ξανά το προβάδισμα και κρατούσε την νίκη 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα τρίποντο όμως του ηγέτη αυτής την εθνικής, Νίκου Ρογκαβόπουλου, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί το σκορ του παιχνιδιού είχε εναλλαγές, όμως δύο τρίποντα του Ταχβανάινεμ και δύο ελεύθερες βολές 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κλείδωσαν την νίκη για την Φινλανδία.