Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Σουηδία – Ελλάδα 64-77

Σουηδία – Ελλάδα 64-77

mixalis lountzis ethniki neon souidia

Στην πρώτη κατηγορία παρέμεινε η Εθνική Νέων, καθώς επικράτησε στον τελικό παραμονής της Σουηδίας με 77-64. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να πανηγυρίσουν την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Εθνική μας να προηγείται με 3 (9-12). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, η εικόνα άλλαξε. Η Σουηδία έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με έξι πόντους (18-12). Η Ελλάδα συνήλθε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τρεις πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (18-15).

Οι Σουηδοί διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και 4′ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (31-28). Η Εθνική μας “πλήρωσε” τη Σουηδία με το ίδιο νόμισμα, καθώς πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο έτρεξε ένα δικό της σερί 8-2 και πέρασε μπροστά στο σκορ (33-36).

Η Ελλάδα ήταν εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η Εθνική μας ήταν καταιγιστική και κατάφερε στο τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με 13 (47-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κράτησαν σταθερά το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 77-64 και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 47-60, 64-77
Σουηδία (Σβένσον): Κλάρανς 21, Σεράποβιτς 3 (1), Έντβαρδσον 21 (5), Χουκ 2, Σταρκ 5 (1), Άπελγκρεν, Άρβιντσον, Ντίμπα 5, Γιόχανσον 5 (1), Λάρσον 2, Σένγκηορ, Στάμερ
Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης 2, Χρηστίδης 16, Καμπερίδης 20 (5), Λούντζης 14 (2), Παπαδάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης Π., Καλαϊτζάκης Γ. 5 (1), Καμπουρίδης, Κουρεπής 4, Μωραΐτης 11 (1), Πιλάβιος, Τάταρης.