Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Λετονία – Ελλάδα 80-74

Λετονία – Ελλάδα 80-74

nikos arsenopoulos ellada letonia

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων υπέστη η Εθνική μας, καθώς ηττήθηκε με 80-74 από τη Λετονία. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Λετονούς να έχουν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν οι ΣανδραμάνηςΑρσενόπουλος και Ρογκαβόπουλος.

Η Λετονία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-0, αλλά η Ελλάδα απάντησε με δικό της σερί 5-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (4-5). Οι δύο ομάδες καθόλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου ήταν κοντά στο σκορ (17-18). Στο τέλος όμως του δεκαλέπτου οι Λετονοί έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πήραν μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (23-18).

Η Λετονία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στους εννιά πόντους (27-18). Η Εθνική μας αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 12-4 πέρασε ξανά μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (31-32). Οι γηπεδούχοι, όμως, και πάλι βρήκαν τις λύσεις στο σετ παιχνίδι και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο μπροστά με 5 πόντους (44-39).

Ελλάδα στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να χτυπήσει τους Λετονούς στην ταχύτητα και βγήκε αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά. Συγκεκριμένα, στο τέλος της τρίτης περιόδου η Λετονία είχε προβάδισμα μόλις ενός πόντου (61-60).

Η Εθνική μας ξεκίνησε εξαιρετικά το τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 πήρε τα ηνία του σκορ (61-66). Οι Λετονοί, όμως, αντέδρασαν και απάντησαν με δικό τους σερί 5-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (66-66) και με τρίποντο του Ζάργκας πέρασαν ξανά μπροστά (69-66). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα το αύξησαν και στους έξι πόντους (76-70).

Η Ελλάδα δεν τα παράτησε και με ένα μικρό σερί 4-0 έριξε τη διαφορά στους 2 (76-74). Ο Κούρουκς με δίποντο έδωσε ανάσα στη Λετονία και ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (78-74). Στη συνέχεια ο Σανδραμάνης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Βίκσνε με 2 βολές 30” πριν το τέλος έκανε το 80-74.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τελικά η Λετονία πήρε τη νίκη με 80-74 και υποχρέωσε την Εθνική μας στην πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74
Λετονία (Ρουμπένις): Κιλπς 4, Κούρουκς 18 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μίκσα 12, Βίκσνε 2, Ζάγκαρς 25 (4), Μπέρκις 7, Μπέρζινς, Χλεμποβίκις, Σνίπκε 1, Στένμπεργκς, Βεβέρις 11 (1)
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18 (2), Χατζιδάκης 10, Γαργαλής 4, Ρογκαβόπουλος 15 (1), Σανδραμάνης 20 (2), Χουγκάζ, Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης, Τσιρογιάννης (6), Τσουμάνης 1, Βουλγαρόπουλος

Περισσότερα σε Εθνικές

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…