Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Γερμανία 76-82

Ελλάδα – Γερμανία 76-82

ellada germania ethniki neon

Την πρώτη της ήττα στο  Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών υπέστη η Εθνική Νέων, καθώς ηττήθηκε από τη Γερμανία με 82-76. Η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο είχε τα ηνία του σκορ, αλλά στο δεύτερο οι Γερμανοί έκαναν την αντεπίθεση τους και έκαναν εν τέλει την ανατροπή.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και πέτυχαν μόλις 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί δεν το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μόλις τεσσάρων πόντων (10-14). Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (16-26). Ο Έλληνας τεχνικός έριξε στη “μάχη” τον Γιώργο Καλαϊτζάκη και η Ελλάδα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τα ηνία του σκορ (37-34).

Η Γερμανία ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 43-37. Οι Γερμανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (46-56). Η Εθνική κατάφερε πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο να ρίξει τη διαφορά στους επτά πόντους (51-58).

Η Ελλάδα αντέδρασε και στο 34′ κατάφερε να πλησιάσει στους 2 πόντους (63-65). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσαν όμως να κάνουν την ανατροπή και οι Γερμανοί τελικά επικράτησαν με 82-76 και υποχρέωσαν την Εθνική μας ομάδα στην πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82
Ελλάδα (Καστρίτης): Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης Γ. 21, Καμπερίδης 6, Λούντζης 11, Μωραϊτης 20, Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 6, Κουρέπης 2, Παπαδάκης, Πιλάβιος, Τάταρης
Γερμανία (Ιμπραχίμαγκιτς): Χουντ, Μουσίντι 15, Ολίντε 9, Στάνιτς 13, Βάιντεμαν 8, Φρόιντενμπεργκ 6, Χασφούρτερ 4, Λάγκερπους 12, Σάντερς, Σέριτς 2, Ζίλκα 13

Περισσότερα σε Εθνικές

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…