Κεντρική Basket League Ρέθυμνο Ρέθυμνο – Τρίκαλα 103-67

Ρέθυμνο – Τρίκαλα 103-67

xaris giannopoulos rethymno

Τη χαρά της νίκης “γεύτηκε” το Ρέθυμνο ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες, καθώς επικράτησαν εύκολα εντός έδρας των Τρικάλων με 103-67 για την 24η αγωνιστική της Basket League. Οι Κρητικοί δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά ήταν καταιγιστικοί, ξεπέρασαν τους 100 πόντους και έφτασαν στη νίκη. Ντεμπούτο με την ομάδα του Νίκου Βετούλα έκαναν οι  Άντονι Χίκι και Κίρον Ντεσίλντς. Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λι, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ!

Το παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7. Στη συνέχεια οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους και με σερί 8-2 προηγήθηκαν με έξι πόντους (15-9). Το Ρέθυμνο ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (20-12), αλλά τα Τρίκαλα με επί μέρους σκορ 8-4 στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου μείωσαν σε 24-20.

Οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μείωσαν ακόμη περισσότερο (24-22), αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε και με νέο σερί 10-2 ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (34-24). Το σερί συνεχίστηκε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους (43-24). Το Ρέθυμνο ήταν εκπληκτικό σ΄αυτήν την περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 56-32.

Τα Τρίκαλα δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε καμία περίπτωση ούτε στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν τον πλήρη έλεγχο και με πρώτο βιολί τον Λι κράταγαν τη διαφορά πάνω από τους 20 (69-45). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 27 πόντους (79-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Το Ρέθυμνο δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και τελικώς πανηγύρισε τη νίκη με 103-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67
Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Κοττάς 6, Μούντι 12 (3), Γιαννόπουλος 16 (4), Χίκι (8 ασίστ), Γκούντγουιν 12, Χριστοδούλου 17 (2), Στεφανίδης 2, Δραγάτης 2, Θεοδωρίδης 3 (1), Λι 23 (17 ριμπάουντ), Ντέσιλντς 2