Κεντρική Ελλάδα Πρωταθλητές τα Εκπαιδευτήρια Πάνου και το Ελληνικό Κολλέγιο (vids)

Πρωταθλητές τα Εκπαιδευτήρια Πάνου και το Ελληνικό Κολλέγιο (vids)

ekpaideutiria panou

Τα Εκπαιδευτήρια Πάνου αναδείχθηκαν πρωταθλητές στα αγόρια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λυκείων Ελλάδας-Κύπρου. Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα των κοριτσιών την πρώτη θέση κατέλαβε το Ελληνικό Κολλέγιο. Οι αγώνες διεξήχθησαν όλοι στα Κρέστενα Ηλείας.

Τα Εκπαιδευτήρια Πάνου κέρδισαν εύκολα στον τελικό του πρωταθλήματος το 2ο ΓΕΛ Βούλας με 80-40 και κατέκτησαν το τρόπαιο. Αξίζει να σημειωθεί πως στις τάξεις της ομάδας βρίσκονται πολύ αθλητές από τις μικρές ομάδες του Προμηθέα Πατρών (Καφέζας, Π. Γοργότσης, Μαντίκος και Μοίραλης από το παιδικό τμήμα και Γκάτζιος, Μπαρδάκας, Πατσαντζόπουλος, Σανδραμάνης, Ερμείδης, Σωτηρίου Αδαμόπουλος, Γραμματικός, Δατσιάδης, Καραΐσκος από τους Έφηβους). Κορυφαίος της τελικής φάσης αναδείχθηκε ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης. Την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα πήρε το Ελληνικό Κολλέγιο.

elliniko kolegio

Στον αντίστοιχο τελικό των κοριτσιών, το Ελληνικό Κολλέγιο νίκησε στον τελικό το 1ο Αγίας Παρασκευής με 81-49ΜVP αναδείχθηκε η Σοφία Γκρίτζαλη. Την τρίτη θέση κατέλαβε το 1ο Βούλας μετά τη νίκη του στο «μικρό» τελικό με 101-49 του Κύκκου Β’ Λευκωσίας Κύπρου.

2ο ΓΕΛ Βούλας-Εκπαιδευτήρια Πάνου 48-80
Δεκάλεπτα: 13-27, 30-36, 37-67, 48-80.
Εκπαιδευτήρια Πάνου (Σταθάτος): Δατσιάδης 5 (1), Μοίραλης 2, Καφέζας, Μαντίκος, Σωτηρίου 6, Ερμείδης 16 (1), Πατσαντζόπουλος 15 (1), Καραΐσκος 11, Αδαμόπουλος, Σανδραμάνης 15 (4), Μπαρδάκας 4, Γκάτζιος 6 (1).

1ο Αγ. Παρασκευής-Ελληνικό Κολλέγιο 49-81
Δεκάλεπτα: 9-18, 28-36, 38-59, 49-81.
1ο Αγίας Παρασκευής (Σαράντος): Χονδροπούλου, Βλαχοπούλου 9 (1), Τσαφαρά 12, Χειλάκη 3, Κανιαδάκη 19 (4), Ξηραδάκη, Βαρκάδου, Δανιηλίδη, Βασιλοπούλου, Λαϊνά, Καρτάκη 6.
Ελληνικό Κολλέγιο (Τσιότρας): Γκρίτζαλη 17 (2), Λέξα 19 (3), Τσαλή 5 (1), Φειδά 4, Φίλιου 2, Μελενικιώτου 2, Νιγδέλη, Δαιμονάκου 17, Θοδώρου, Μπουντούκα 7, Κατσαμούρη 4, Βαντσιούρη 4.