Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 92-79

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 92-79

kalathis

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 92-79 κι έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης για δύο δεκάλεπτα κι ανέβασε το αήττητο φετινό σερί της στο ελληνικό πρωτάθλημα στο 29-0.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλονικείς μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό του “τριφυλλιού”. Οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν, πάντως να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλευόμενοι και τη χαλάρωση των “πράσινων”.

Το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (26/5, 17:30) στο ίδιο γήπεδο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νικ Καλάθης. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού πρόσθεσε ακόμα μία πληθωρική εμφάνιση στο ενεργητικό του, χάνοντας για λίγο το triple-double. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 17 πόντους (πρώτος σκόρερ του αγώνα), κατέβασε 12 ριμπάουντ (πρώτος ριμπάουντερ του αγώνα), ενώ μοίρασε κι 6 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Αν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι κι ο Καλάθης χρειαζόταν να μείνει περισσότερα λεπτά στο παρκέ, θα είχε την ευκαιρία να κάνει το πρώτο του triple-double, το πρώτο από τον Νοέμβριο του 2001 στην Α1 (ο Τόρεϊ Μπράγκς του Άρη ήταν ο τελευταίος που το έκανε) και το πρώτο Έλληνα παίκτη μετά το 1992 και τον Άγγελο Κορωνιό.

Ο Μάικ Τζέιμς πρόσθεσε 17 πόντους, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον είχε 13 πόντους κι 6 ριμπάουντ. Θετική εμφάνιση πραγματοποίησε κι ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους και 4 ασίστ.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Κατσίβελης (16π., 7ριμπ.) και Πέτεγουεϊ (15π., 7ριμπ.). Να σημειωθεί ότι ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος χειροκροτήθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν αρκετά άστοχοι (6/20 σουτ) στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 20-15. Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι του Παναθηναϊκού, την ώρα που οι “πράσινοι” πετούσαν… φωτιές στο γήπεδο με τον Μάικ Τζέιμς στην πεντάδα.

Το “τριφύλλι” ξέφυγε με 18 πόντους (35-17) στο 14′, με τον Βουγιούκα, σε ρόλο πλέι μέικερ… ρακέτας, να φτιάχνει ιδανικά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους” να ανεβάζουν τη διαφορά στους 20 πόντους (51-31) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν τον Νικ Καλάθη, ο οποίος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, διατηρώντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Παναθηναϊκού, βρήκε σκορ και κατάφερε να περιορίσει την έκταση της ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ:  Σίνγκλετον 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παππάς 5, Γκιστ 6 (5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 3 91), Καλάθης 17 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 17 (3), Βουγιούκας 5 (4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 10, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7 (1).
ΠΑΟΚ:  Χρυσικόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τζάκσον 4, Γκος 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Τζόουνς 2, Πέτεγουεϊ 15 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Κρουμπάλι 7, Μαργαρίτης 2, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 9.

Basket League: Αυλαία στην 4η αγωνιστική του Top 6

Ολοκληρώνεται σήμερα η 4η αγωνιστική του Top 6. Με το παιχνίδι ανάμεσα στον Άρη και τον Κο…