Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Προμηθέας 104-69

Ολυμπιακός – Προμηθέας 104-69

promitheas olympiakos wiltzer

Σ΄ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Προμηθέα με 104-69 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες τους.

Στο ξεκίνημα του το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (14-14). Οι άμυνες και των δύο δεν ήταν καλές και το σκορ ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα (22-20). Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό της πρώτης περιόδου ο Προμηθέας πέτυχε σερί 8-0 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι παικτών (22-28).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να έχει σταθερά το προβάδισμα (33-40). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά ύστερα από ώρα (41-40). Η διαφορά αυτή έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (48-47).

Οι “ερυθρόλευκοι” στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι για να τελειώσουν το ματς. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλος πίεσαν ασφυκτικά τον Προμηθέα και με επί μέρους σκορ 15-1 εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (63-48). Το σερί συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό και έστειλε τη διαφορά πάνω από του 20 (69-48). Η ομάδα της Πάτρας δεν μπόρεσε να σκοράρει εντός παιδιάς και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (77-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν χρόνο όλοι οι πιτσιρικάδες των δύο ομάδων, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν και πρόσφεραν πολύ ωραίο θέαμα. Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και πήρα εν τέλει μία εύκολη νίκη με 0-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 10, Σπανούλης 10 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Στρέλνιεκς 9 (3), Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 23 (6), Μπράουν 8 (2), Τολιόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 2, Τσουμάνης 7 (1), Αρσενόπουλος 3 (1), Μπόγρης 17
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (1) Φαγιέ 1, Έλις 6, Μαντζούκας 12 (2), Πράθερ 18 (2), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης 2, Γκίκας 3 (1), Γερομίχαλος 7, Δημάκος 6, Καραΐσκος 2, Σωτηρίου 4