Κεντρική Elite League Μαρούσι – Παπάγου 71-62

Μαρούσι – Παπάγου 71-62

giorgos sourlis marousi

Το πρώτο βήμα για παραμονή στην Α2 πραγματοποίησε το Μαρούσι. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, επικρατώντας του Παπάγου με 71-62, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι άουτ. Το σύνολο από τα βόρεια προάστια έκανε το 2-1 και χρειάζεται πλέον μία νίκη για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Τελικός για τους “στρατηγούς” το παιχνίδι του Σαββάτου (19/5) στο Σαλούν, οι οποίοι δεν έχουν περιθώρια για άλλη ήταν, εάν θέλουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Το Μαρούσι προηγήθηκε με 34-29 στο 20′ κι έβαλε γερές βάσεις νίκης στην τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 19-9, ξέφυγε με 15 πόντους (53-38 στο 30′).

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ανέβασε τη διαφορά ακόμα και με 20 πόντους (64-44), με τον Παπάγου να αντιδρά και με επιμέρους σκορ 1-13, να ρίχνει τη διαφορά στους 8 πόντους (65-57 στο 37′). Ωστόσο, οι “στρατηγοί” δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο, με το Μαρούσι να φτάνει δίχως άγχος στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 34-29, 53-38, 71-62
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Στασινός 12 (5κλ.), Μπάκας 6, Ξύδας 18 (2τρ. 4κλ.), Ντακούλιας 15 (1), Κανέλλης, Στούκας 11 (3), Ρεκουνιώτης 4, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Κατσούνης): Μελισσαράτος 2, Γκάτζο, Αποστολίδης 8 (1), Δέδες 2, Ζώρζος 7 (1), Παπαπέτρου 22 (4τρ., 5ασ., 3κλ.), Ψαρράς 3 (1), Φιλιππάκος 10 (1), Κιαπέκος, Σάλεχ 8.

Περισσότερα σε Elite League

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…