Κεντρική Basket League Λαύριο Megabolt Λαύριο – Προμηθέας 77-79

Λαύριο – Προμηθέας 77-79

promitheas

Έγραψε ιστορία ο Προμηθέας…
Στα ημιτελικά της Basket League προκρίθηκε ο Προμηθέας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 79-77 και πήρε την πρόκριση για τους τέσσερις. Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στο τέλος. Η ομάδα της Πάτρας τελικά πήρε τη νίκη και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά και έγραψε ιστορία, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10-10. Ο Προμηθέας σ΄εκείνο το σημείο ανέβασε την απόδοση του και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 18-10. Το Λαύριο κατάφερε να “μαζέψει” τα πράγματα μέχρι το τέλος τους πρώτου δεκαλέπτου και μείωσε στους 3 (19-22).

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με καλάθι του Σαλούστρου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (23-34). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε και πάλι να πλησιάσει στο σκορ (32-36), αλλά ένα νέο μικρό σερί του Προμηθέα έστειλε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 (32-44).

Η ομάδα της Πάτρας και στο τρίτο δεκάλεπτο είχε σταθερά το προβάδισμα, ενώ κράταγε τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (51-60). Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά της περιόδου έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε σε 61-56, αλλά ο Χρήστος Σαλούστρος πέτυχε ένα μεγάλο σουτ στο τέλος του δεκαλέπτου και έστειλε τη διαφορά ξανά στους εννιά (56-65).

Το Λαύριο δεν τα παράτησε και 5:30′ πριν το τέλος μείωσε σε 67-64 και επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς. To ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Προμηθέα όμως να έχει σταθερά το προβάδισμα (69-72). O Πράθερ με λέι απ έκανε το 74-69, αλλά ο Νίξον με τρίποντο μείωσε στους 2 (72-74).

Το Λαύριο έκλεψε και την μπάλα, αλλά ο Φαγιέ με μία εντυπωσιακή τάπα έκοψε τον Ουίγκινς. Η κατοχή πέρασε ξανά στους γηπεδούχους, αλλά ο Μακένζι Μουρ αστόχησε και στις δύο βολές. Η μπάλα στη διεκδίκηση του ριμπάουντ κόλλησε στη στεφάνι και η κατοχή παρέμεινε στους γηπεδούχους.

Ο Μουυρ 20” πριν την έναρξη έκανε λάθος, καθώς υπέπεσε σε βήματα και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του ή να τη βάλει και μπροστά στο σκορ. Ο Νίκος Γκίκας κέρδισε φάουλ 19” πριν τη λήξη και με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Προμηθέα (72-76).

Ο Μουρ μείωσε σε 76-74, αλλά ο Λίποβι με 2/2 βολές έκανε το 78-74. Ο Νίξον 5,9” πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και μείωσε στον έναν πόντο (77-78). Ο Φαγιέ 4,3” πήγε στις βολές και με 1/2 βολές έκανε το 79-77. Ο Νίξον πήρε ένα “σκοτωμένο” τρίποντο δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Προμηθέας πέρασε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-44, 56-65, 77-79
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 21 (5), Κακλαμανάκης 3 , Μέιερ 3 (1), Ουίγκινς 25 (1), Μουρ 22 (2), Βεργίνης, Μέχιντι, Κουζέλογλου 3, Νουάμου, Περράκης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τουντιαράκης 6, Γκίκας 4, Φαγέ 19 (4), Σαλούστρος 12 (2), Πράθερ 14 (2), Λίποβι 18, Γερομίχαλος 6, Δημάκος