Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Πανιώνιος 60-48

Άρης – Πανιώνιος 60-48

aris flionis

Πήρε την νίκη που τόσο πολύ ήθελε έχοντας την βοήθεια του κόσμου του που γέμισε το Παλέ… Ο Άρης επικράτησε του Πανιωνίου με σκορ 60-48 (πρώτος σκόρερ του συνόλου του Αγγέλου ήταν ο Φλιώνης με 12 πόντους), έτσι εκμεταλλεύτηκε την έδρα του σε αυτό το κρίσιμο ματς και oυσιαστικά “τέλειωσε” ο… κίνδυνος που υπήρχε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας για τους “κίτρινους” (οι οποίοι διατηρούν ελπίδες για είσοδο στα πλέι οφ). Από την άλλη, οι “κυανέρυθροι” (έκανε σήμερα ντεμπούτο ο Βαγγέλης Αλεξανδρής) είναι σε δύσκολη θέση και θέλουν πάση θυσία την νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

O Άρης προηγήθηκε με 4-0, ο Πανιώνιος “αντέδρασε” (6-9) ενώ στο 7′ ο Μάρας διαμόρφωσε το 10-9. Ακολούθησε καλάθι του Νταλό (10-11) και στο 8′ το σκορ ήταν 12-12. Ο Μούρτος με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το 14-12, ο Αθηναίου ήταν ο υπεύθυνος για το 16-14 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-16.

Οι “κίτρινοι” έφτασαν στο +5 (21-16), ο Κάμινγκς “χτύπησε” από τα 6.75 (21-19) και ο Τσαϊρέλης πέτυχε καλάθι και φάουλ (26-21 στο 14′). Ο Προύιτ ανέβασε την διαφορά με εύστοχο τρίποντο (29-21) ενώ το 31-21 έγινε από τον Τσαϊρέλη. Οι “κυανέρυθροι” είχαν πρόβλημα (επτά λάθη) στη πίεση του Άρη, ωστόσο στην συνέχεια με ένα σερί 0-4 βρέθηκαν στο -6 (31-25). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 32-25.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου το σύνολο του Αγγέλου ξέφυγε με 12 πόντους (37-25), ο Προύιτ έκανε το 39-25 ενώ ο Άρης έφτασε στο +16 (41-25) και το Παλέ ήταν στο… πόδι. Χρειάστηκαν να περάσουν έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχει καλάθι ο Πανιώνιος (41-27) ενώ με το σκορ στο 43-28, ο Φλιώνης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (43-29). Ο νεαρός του Άρη, πάντως, μετέπειτα ευστόχησε για τρεις (46-29), όπως και ο Μποχωρίδης (49-31). Στο 30′ οι Θεσσαλονικείς είχαν… αέρα 15 πόντων (49-34).

Μετά το 51-34 (ο Φλιώνης στους 9 πόντους) ο Κάμινγκς έγραψε το 51-36 ενώ λίγο μετά το 32′ ο Τσαϊρέλης “χτύπησε” από τα 6.75 (54-36). Οι “κυανέρυθροι” μείωσαν σε 54-40 (ο Κάμινγκς είχε 13 πόντους και ξεχώριζε από πλευράς Πανιωνίου), αστόχησαν σε τρία σερί τρίποντο στην συνέχεια και ο Κάμινγκς έκανε το 54-41. Ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν το εκμεταλλευόταν έχοντας συνεχόμενα άστοχα σουτ και χάνοντας ευκαιρίες να “ψαλιδίσουν” την διαφορά. Στο 38′ ο Μπράζελτον και ο Μποχωρίδης χρεώθηκαν με τεχνική ποινή για μεταξύ τους επεισόδιο ενώ ο Φλιώνης (πρώτος σκόρερ του Άρη με 12 πόντους) διαμόρφωσε το 57-41 και εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα. Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 60-48.

Δεκάλεπτα: 19-16, 32-25 , 49-34, 60-48

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 8, Μποχωρίδης 8 (2), Φλιώνης 12 (2). Ντουβιέ, Μπελ 4, Τσαϊρέλης 9 (1), Πουλιανίτης 6 (2), Μούρτος 6, Αθηναίου 2, Προύιτ 5 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλεξανδρής): Μπράζελτον 6, Σακελλαρίου, Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8, Κάμινγκς 14 (2), Δίπλαρος 1, Κράβιτς 8, Ντάλο 9, Καμπερίδης, Κουακουμενσά

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…