Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Παιχνίδια σωτηρίας!

Β’ Εθνική: Παιχνίδια σωτηρίας!

Το ενδιαφέρον στον όμιλο του Νότου της Β’ Εθνικής εστιάζεται στη μάχη της παραμονής, μιας και οι δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στην άνοδο έχουν λίγο πολύ κριθεί. Μόνο ο Ιπποκράτης ελπίζει σε ανατροπή της κατάστασης κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων, ωστόσο δύσκολα μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις ΕΦΑΟΖ – Δάφνη Δαφνίου, ΚΑΟ Κορίνθου – Κηφισιά και Κορωπί – Πανελευσινιακός. Πρόκειται για έξι ομάδες που προσπαθούν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το πρόγραμμα:

Μετς Α 14.00 Παγκράτι-Ιπποκράτης Λιότσιος-Μαντήλας (Σταύρου)

Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-ΑΕ Ν. Κηφισιάς Ρίζος-Σταθόπουλος (Ελένης)

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Β.-Πανερυθραϊκός Καραβίτης-Μηλαπίδης (Παλάτος)

Γ. Παπασιδέρης (κθ) 17.00 Κορωπί-Πανελευσινιακός Αποστολίδης Β-Σκαλτσής (Ζώης)

ΚΓ Ηρακλείου 18.00 Ηράκλειο ΟΑΑ-Ίκαρος Ν. Σμύρνης Καρακάσης-Καρπάνος (Ευαγγελινός)

Μάνδρας 17.00 ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος-Ιωνικός Ν. Φραγκούλη-Πολυχρόνης (Παπαδόπουλος Στ.)

Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟΖ-Δάφνη Δ. Θεοδωρόπουλος-Γιακείμη (Λιμνιάτης)

Στ. Βενέτης 17.00 Διαγόρας Δρ.-Τρίτων Στρέμπας-Λύρας (Γολεγού)

Βαθμολογία (σε 25 αγώνες):

1. Ιωνικός Νικαίας 49 (24-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 44 (19-6)
————————————————–
3. Ιπποκράτης Κω 43 (18-7)
4. Τρίτων 40 (15-10)
5. Πανερυθραϊκός 39 (14-11)
6. ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος 38 (13-12)
7. Πρωτέας Βούλας 37 (12-13)
8. Ηράκλειο 37 (12-13)
9. ΚΑΟΚ 36 (11-14)
10. Παγκράτι 35 (10-15)
11. Δάφνη Δαφνίου 35 (10-15)
12. Κηφισιά 34 (9-16)
————————————————–
13. Πανελευσινιακός 34 (9-16)
14. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 33 (8-17)
15. Κορωπί 33 (8-17)
16. ΕΦΑΟΖ 33 (8-17)

Στον όμιλο του Βορρά, η 26η αγωνιστική περιλαμβάνει εκτός έδρας δοκιμασίες για τους πρωτοπόρους. Στα Φάρσαλα δοκιμάζεται ο Χαρίλαος Τρικούπης και στο Αγρίνιο η Καβάλα. Ρεπό έχουν οι Ίκαροι Σερρών.

Το πρόγραμμα

Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Χαρίλαος Τρικούπης Σιμητόπουλος, Τζίμα (Μόρφης Στ.)

Αρναίας 17.00 Στρατώνι-Χαλκηδόνα Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ. (Δροσόπουλος)

«Χρ. Χριστοδούλου» 17.00 Ασπίδα Ξάνθης-Γέφυρα Δημάδης, Εκίζογλου (Σαλικίδης)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Πευκοχώρι Φακίτσας, Ξέρας (Σιμητόπουλος)

Πεύκων 17.00 Μαχητές Δόξα Πεύκων-Ελίμεια Ντόγκας, Παζώλης (Λαδένης)

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Τιτάνες Παλαμά Μελανίδης, Χατζηχαρίσης (Κασαπίδης)

Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Καβάλα Καμήτσος, Κανελόπουλος (Μπέστιας)

Η βαθμολογία:
1. Χαρίλαος Τρικούπης 43 (19-5)
2. Καβάλα 42 (19-4)
3. Ίκαροι Σερρών 41 (17-7)
4. Πευκοχώρι 40 (17-6)
5. Στρατώνι 38 (14-10)
6. Ανατόλια 38 (15-8)
7. Αγρίνιο 36 (13-10)*
8. Ερμής Λαγκαδά 35 (12-11)
9. Φάρσαλα 35 (11-13)
10. Μαχητές Δόξα Πεύκων 33 (10-13)
11. Γέφυρα 31 (8-15)
12. Χαλκηδόνα 31 (7-17)
13. Ασπίδα Ξάνθης 30 (7-16)
14. Ελίμεια 28 (5-18)
15. Τιτάνες Παλαμά 24 (1-22)

 

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Οι διαιτητές της 3ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής Κατηγορίας

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 3ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής Ανδρών, είναι: 1ος Όμιλο…