Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου Ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νότιου Ομίλου

pagrati

Στις νίκες επέστρεψε ο Ιπποκράτης Κω, καθώς μετά την ήττα από το Παγκράτι κέρδισε εντός έδρας τον ΚΑΟ Κορίνθου με 71-64. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν μόλις στους 2 πόντους (52-50). Οι γηπεδούχοι άντεξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν τελικά να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων αν και δυσκολεύτηκε στην έδρα του Κορωπίου, κατάφερε να κερδίσει με 87-81 και να φύγει με το διπλό. Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (58-61). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στην τελευταία περίοδο ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Εύκολο έργο είχε ο Τρίτωνας στην έδρα του κόντρα στον ΕΦΑΟΖ, καθώς επικράτησε χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με 82-66. Οι γηπεδούχοι από το δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα (44-31) και το κράτησαν μέχρι το τέλος, όπου και πανηγύρισαν τη 16η τους νίκη. Μ΄αυτή τη νίκη ο Τρίτωνας παρέμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Πανερυθραϊκός περνάει μία περίοδο κακής φόρμας και υπέστη ακόμη μία ήττα αυτήν τη φορά εκτός έδρας από τον Πανελευσινιακό με 81-75. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 41-40, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία του σκορ και γνώρισε τη δέκατη τρίτη της ήττα.

Την ήττα του Πανερυθραϊκού εκμεταλλεύτηκαν οι Πρωτέας Βούλας και ΓΣ Μάνδρα Νικηφόρος. Ο Πρωτέας κέρδισε δύσκολα εκτός έδρας τη Νέα Κηφισιά με 67-65 και ο δεύτερος τη Δάφνη Δαφνίου με 78-76. Μ΄αυτές τις νίκες οι δύο ομάδες έπιασαν στην πέμπτη θέση την ομάδα της Νέας Ερυθραίας.

Το Παγκράτι συνέχισε την ανοδική του πορεία και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη κέρδισε εκτός έδρας τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 81-73. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τα κράτησαν μέχρι και το τέλος.

Χθες (28/04), ο Ιωνικός Νίκαιας νίκησε με 122-88 το Ηράκλειο και έγραψε ιστορία. Η ομάδα της Νίκαιας πέτυχε τη 12η 100αρα της φέτος και έσπασε το ιστορικό ρεκόρ των Αμπελοκήπων, που κρατούσε από τη σεζόν 1992-1993.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 34-34, 52-50, 71-64
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Κουμπούρας 23(1), Τρύπας 12(4), Σκούφης 9(3), Ασημακόπουλος, Λεκάκης 2, Χαρίσης 12, Τσακαλέρης 13, Ζαμάγιας.
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Νικητόπουλος): Πράτης 6(2), Κατσαμάκης 7(1), Σακελλαράκης 12, Κεφαλάς 4, Δανιήλ 11(1), Γεωργούλης, Σκορδάς 5, Γιανναλέτσος 19(3).

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 65-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 14-14, 20-16, 14-18
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιόγας): Καμαριανός 4, Μοσχοβίτης 23(1), Κεφαλάς, Μανούσος ,Ντουζίδης 1, Χαϊκάλης 4, Χατζηνικόλας 6, Ψαρόπουλος 19(3), Πρέκας 8
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Βλάχος): Αγγελ’οπουλος 21(2), Ματαλιωτάκης 16, Ματσάγγος 2, Αθηνιώτης 8(2), Αυγενικός 7(2), Τοπάλης, Βαρδαβάς, Γάργαλης 7(1), Μόρφης 6, Καματερός.

ΤΡΙΤΩΝ-ΕΦΑΟΖ 82-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 44-31, 69-43, 82-66
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Ευστρατίου, Κούτουλας 11 (3), Φράγκος, Καλατζής 19 (1), Ζησόπουλος 3 (1), Ντίμπ 11 (3), Καραδολάμης 21 (6), Γκαβανόπουλος 5 (1), Κουκουνιάς 4, Τασσόπουλος 8.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 4, Γκόντγουιν 6 (1), Γκαβασιάδης 9, Κόψιας, Ξύδης 11 (2), Αλεξανδρόπουλος, Σαμοθράκης, Καστανιώτης, Στάθης, Τσιτσιγιάννης 6, Σαρλής, Παπαρέγκας 30 (3).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 81-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 40-41, 64-59, 81-75
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Χούμπαυλης): Αβραμίδης, Νικολακόπουλος 13 (2), Κελαϊδής 19 (2), Ρόκας 6 (1), Ζούμπος 7, Τζιάλλας 2, Στέφος 21 (1), Φωτόπουλος 6, Ματζιώρης 1, Ηλιάδης 6,
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κωνσταντινόπουλος, Καλλιανιώτης 7, Δερμιτζάκης 3, Τσακίρης, Σκάνδαλος 23 (3), Γιαουρτόγλου 6 (2), Τσικόπουλος, Αντωνίου 14 (3), Μακρόπουλος 5, Σταθόπουλος 17.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 76-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 35-30, 55-56, 76-78
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Σορώτος): Γεωργούτσος 4, Θεοδοσίου, Κουφόπουλος, Καπώνης, Χρυσός 3 (1), Σοφρωνάς 18 (3), Γκίνης 12 (3), Λαμπρόπουλος, Μιχόπουλος 5, Γκιουζέλης 7, Τσιάκος 22, Τσελεμπής 5
ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Καλογήρου): Τζιβελέκας 5 (1), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Γούσουλας 16 (1), Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Γκαϊτάσοφ 15 (2), Παπαπέτρος, Μουστόπουλος 15, Βαφιάς 2, , Ψυλέας 17 (2).

ΚΟΡΩΠΙ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 81-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 44-45, 58-61, 81-87
ΚΟΡΩΠΙ (Παπαδόπουλος) : Δενδρινός 8 (2), Μπουρδάνος 13 (2), Γκοντόπουλος 7 (1), Αγόρης 2, Σιμιτζής 6, Σπανός 19 (1), Παπαθεοδώρου, Μαλτέσιος 15, Πέτς 9 (1).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σαμόλης) : Κουκάς 4 (1), Καραλής 11 (3), Κωνσταντώνης 11 (3), Πέττας 30 (4), Μαυροειδάκος, Καρασταμάτης 8 (2), Λυκογιάννης 2, Κατιάκος 17 (1), Καραβανάς 4.

Περισσότερα σε Β' Εθνική

Νίκη Βόλου: Τέλος ο Γκουγκουτούδης (pic)

Χώρισαν οι δρόμοι Νίκης Βόλου και Παναγιώτη Γκουγκουτούδη Με νέο προπονητή θα πορευτεί τη …