Κεντρική Διεθνή Κυπελλούχος Γαλλίας η Στρασμπούρ (vid)

Κυπελλούχος Γαλλίας η Στρασμπούρ (vid)

strasbourg

Κυπελλούχος Γαλλίας για δεύτερη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Στρασμπούρ, καθώς στον τελικό της διοργάνωσης επικράτησε της Μπουλαζάκ με 82-62. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισαν” το ματς.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία του σκορ (23-16). Η Μπουλαζάκ σε όλο το ματς ήταν πίσω στο σκορ και προσπαθούσε συνεχώς να κάνει την ανατροπή. Κάθε προσπάθεια της όμως έμενε στη “μέση”, καθώς η Στρασμπούρ είχε τις λύσεις. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Βενσάν Κολέ ήταν καταιγιστικοί και με επί μέρους 22-11 πήραν τη νίκη με 82-62 και κατέκτησαν το τρόπαιο.