Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Ρέθυμνο 82-76

Κύμη – Ρέθυμνο 82-76

kimi

Την παρουσία της στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της “κλείδωσε” η Κύμη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη υπερασπίστηκε αποτελεσματικά την έδρα της κόντρα στο Ρέθυμνο, επικρατώντας των Κρητικών με 82-76, για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Ο σύλλογος της Εύβοιας ανέβηκε στο 12-11 κι εδραιώθηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, με το Ρέθυμνο να υποχωρεί στο 8-15 και να χάνει την ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ, στη μάχη που δίνει για την όγδοη θέση με τον Κολοσσό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσαγκαράκης με 22 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΜακΓκι, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους κι 9 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΦάντεν πρόσθεσε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ κι 8 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μούντι με 20 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γκούντγουιν (14π., 11ριμπ.) και Γιαννόπουλος (15π.).

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μούντι και Κώττα προηγήθηκαν με 11-14. Η συνέχεια άνηκε, όμως, στους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα ξέσπασμα του Τσαγκαράκη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 22-18.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΜακΓκι να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να κάνει ζημιά στο ζωγραφιστό.

Η Κύμη διατήρησε το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (62-55), με το Ρέθυμνο να μένει στη διεκδίκηση της νίκης με τις τρίποντες “βόμβες” του Γιαννόπουλου. Μία τέτοια έφερε τους Κρητικούς σε απόσταση βολής (68-67 στο 34′). Ωστόσο, οι Μανωλόπουλος, ΜακΓκι και ΜακΦάντεν έκοψαν τα όνειρα του Ρεθύμνου, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-69) και “καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη για την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76.
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα σε 19:21), Μπάρλος.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 4, Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 0/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι.