Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Προμηθέας 70-89

Κολοσσός – Προμηθέας 70-89

promitheas

Προμηθέας για τριάδα…
Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε σαν σίφουνας από τη Ρόδο, συντρίβοντας τον Κολοσσό με 89-70, για την 22η αγωνιστική της Basket League. Οι Πατρινοί έφυγαν με το διπλό από ακόμα μία δύσκολη έδρα, ανέβηκαν στο 14-8 και βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας το ίδιο ρεκόρ με τον ΠΑΟΚ, με τον οποίο υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Από την πλευρά τους, οι “θαλασσί’ υπέστησαν την έκτη σερί ήττα τους κι υποχώρησαν στο 9-13, παραμένοντας, όμως, στην όγδοη θέση της κατάταξης. Οι νησιώτες θα παλέψουν για να παραμείνουν στην πρώτη οκτάδα που δίνει την πρόκριση στα πλέι οφ, έχοντας μία νίκη παραπάνω από το Ρέθυμνο και τον ΓΛ Φάρο.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Έλις και Φαγιέ. Ο πρώτος έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, μετρώντας 21 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο δεύτερος “εκτέλεσε” τους Ροδίτες από την περιφέρεια, πετυχαίνοντας 23 πόντους με 3/3 βολές, 1/2 δίποντα κι 6/9 τρίποντα! Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Ο Προμηθέας ήταν εξαρχής ανώτερος από τον Κολοσσό, επιβάλλοντας το έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, τον οποίο οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Οι Πατρινοί έπιασαν εξαιρετική απόδοση στην επίθεση στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 28-21.

Η επίθεση έδωσε τη σκυτάλη στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο για τον Προμηθέα. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν πολύ χαμηλά τον Κολοσσό, του επέτρεψαν να σημειώσει μόλις 11 πόντους κι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με το σκορ στο 27-37, οι Πατρινοί έτρεξαν σερί 10-0 και ξέφυγαν με 20 πόντους (27-47) στο 19′, με τον Κολοσσό να μειώνει στους 15 πόντους (32-47) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να φτάσει στη νίκη. Διατήρησε με χαρακτηριστική άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ξεφεύγοντας ακόμα και με 24 πόντους (59-83).

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-47, 51-69, 70-89
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 6 (1), Μπρέι 12 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 10, Γιανγκ 11 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέρ 3 (1), Τζόουνς 6, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 3 (1), Παπαδάκης 3 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 14 (2), Τουτζιαράκης 4, Φαγέ 23 (6/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 11 (2), Χολ, Σκούφης, Γκίκας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Δημάκος 3 (1), Έλις 21 (9/9 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 4 (1).

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…