Κεντρική NBA “Εκτέλεσε” τους Καβς ο Μπογκντάνοβιτς! (vid)
NBA

“Εκτέλεσε” τους Καβς ο Μπογκντάνοβιτς! (vid)

Με τρομερή ανατροπή 17 πόντων και με κατάλληλη διαχείριση των clutch καταστάσεων, οι Ιντιάνα Πέισερς έκαναν την έκπληξη και νίκησαν τους Κλίβελαντ Καβαλίερς με 92-90, παίρνοντας κεφάλι στη σειρά με 2-1! Ο μπροστάρης των νικητών, όμως, ήταν ένας ανέλπιστος ήρωας, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς!

Ειδικότερα, ο Κροάτης σουτέρ πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι-οφ με 30 πόντους και 11/15 σουτ, 7/9 εκ των οποίων ήταν τρίποντα! Ο Μπογκντάνοβιτς, μάλιστα, “έγραψε” το εξαιρετικό +18 στο plus-minus, όντας ζωτικό κομμάτι της Ιντιάνα κατά τη διάρκεια της σπουδαίας ανατροπής του πρώτου ημιχρόνου.

Με ειδικότητα στις spot-up εκτελέσεις, ο Μπογκντάνοβιτς τιμώρησε την άμυνα των Καβς μακριά από την μπάλα αλλά και στο τρανζίσιον, εκεί όπου οι ασυνεννοησίες των φιλοξενούμενων έδιναν κι έπαιρναν. Ο γκαρντ/φόργουορντ των Πέισερς έβγαινε κι από τα σκριν ενώ επιτέθηκε και στα close-out σε συγκεκριμένες φάσεις.

Το στοιχείο που ξεχώρισε, όμως, ήταν τα κρίσιμα κι απίθανα σουτ που πέτυχε. Το πρώτο έλαβε χώρα 6 λεπτά πριν από το τέλος, όπου έβαλε μπροστά τους Πέισερς στο σκορ ενώ η “βόμβα” μεγατόνων έπεσε 2’25” πριν από το τέλος, καθώς σκόραρε από τα 9.5 μέτρα στην εκπνοή του 24αριού!