Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Κύμη 60-73

Άρης – Κύμη 60-73

aris kimi

Ηττα-“μαχαιριά” για τον Άρη, τεράστιο “διπλό” για την Κύμη… Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κέρδισε το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου στο Παλέ με σκορ 60-73. Οι φιλοξενούμενοι από το τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγαν για τα καλά στο σκορ (30-50), οι “κίτρινοι” (επηρεάστηκαν ξεκάθαρα από τις απουσίες των Αθηναίου και Μπελ) δεν μπόρεσαν να “γυρίσουν” το παιχνίδι, έχασαν και πλέον το “διπλό” στο ματς με τα Τρίκαλα είναι απαραίτητο καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι σε δύσκολη θέση στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

H Kύμη προηγήθηκε με 0-5 και ο Ντουβιέ πέτυχε το πρώτο καλάθι (2-5) του Άρη. Ο Τσαϊρέλης ισοφάρισε (8-8), οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 0-6 (8-14) ενώ ο Φλιώνης μείωσε σε 11-14. Το σύνολο του Καστρίτη πήρε ένα +8 (11-19) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-19.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Προύιτ πέτυχε καλάθι και φάουλ (16-21), o MακΦάντεν “απάντησε” με τρίποντο (16-24) ενώ από τα 6.75 ευστόχησε και ο Μανωλόπουλος (18-27). Ο ΜακΓκι κάρφωσε (18-29) και η Κύμη ξέφυγε με 14 πόντους (18-32). Ο Ντουβιέ διαμόρφωσε το 21-32 ενώ ο Μπάρλος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (26-38 στο 19′). Ακολούθησε τρίποντο του ΜακΦάντεν (9 πόντους) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-41.

Η Κύμη έφτασε στο +17 (28-45 και 30-47), ο κόσμος των γηπεδούχων διαμαρτυρόταν έντονα για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (30-50 στο 24′, με τον Άρη να έχει πέντε φάουλ και την Κύμη κανένα). Ο Τσαϊρέλης έκανε το 35-52 αλλά και το 39-54 ενώ ο ΜακΦάντεν “χτύπησε” από τα 6.75 (39-57). Στο 30′ η Κύμη ήταν μπροστά με 44-59 (με εύστοχο τρίποντο του Προύιτ στην εκπνοή).

Το 44-62 έγινε από τον Τσαγκαράκη, ο Τσαϊρέλης ευστόχησε σε μια βολή (45-62) ενώ στο 33′ το σκορ ήταν 45-64. Λίγο πριν το 35′ η Κύμη ήταν στο +21 (47-68) και σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά ήταν “αγκαλιά” με το “διπλό”. Ο Μάρας μείωσε σε 51-68 στο 36′ και ο Πουλιανίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 55-68. Ο Μποχωρίδης με μια βολή έκανε το 56-68, ο Πουλιανίτης έγραψε το 58-68 ενώ στην συνέχεια κέρδισε φάουλ ο Τσαϊρέλης (60-68). Ο Σμιθ “ξεκόλλησε” (60-70) την Κύμη η οποία επικράτησε με 60-73.

Δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9, Φλιώνης 7 (1), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (1), Τσαιρέλης 14 (1), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Προύιτ 9 (2)

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4, ΜακΦάντεν 14 (4), Σμιθ 9, Τσαγκαράκης 9 (3), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαμσον 1, Κάιζερ 6, Μπαρλος 5

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …