Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Αρμάνι Μιλάνο 77-65

Ζαλγκίρις Κάουνας – Αρμάνι Μιλάνο 77-65

zalgiris armani

Η Ζαλγκίρις τα “βρήκε σκούρα” στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβασε ταχύτητα και έφτασε στη νίκη με 77-65 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και παρέμεινε στο κόλπο για την πρώτη τετράδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν με 11-2 με τον Ουλανόβας, ενώ ο Γκουντάιτις πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς για το 11-4. Οι Κουζμίνσκας και Τζέρελς έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους και μείωσαν σε 17-16, στο 10′. Οι Ιταλοί είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τρίποντο του Εμπαγιέ ισοφάρισαν σε 24-24, ενώ ο Γιανκούνας με 2 βολές έκανε το 26-24. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι να έρθει το τρίποντο του Μπέρτανς για το 34-31, στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μιλάκνις ανέλαβε δράση και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να φέρει τους Λιθουανούς μπροστά με 41-40, όμως ένα μικρό σερί των Ιταλών τους έφερε μπροστά με 45-42, στο 26′. Ο Καβαλιάουσκας με 4 σερί πόντους ισοφάρισε σε 50-50, ενώ ο Ουάιτ έκανε το 54-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου. H Ζαλγκίρις ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με συνεχόμενους πόντους έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (60-50) με τον Ουάιτ, ενώ ο Γκουντάιτις με καλάθι και φάουλ (60-53) έβαλε τέλος στο σερί των γηπεδούχων. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμενε σε διψήφια επίπεδα και οι Λιθουανοί είχαν βάλει πλώρη για ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα. Ο Κουζμίνσκας πάλευε μόνος του στα τελευταία λεπτά και με προσωπικούς πόντους μείωσε σε 73-62, ενώ το τελικό 77-65 διαμόρφωσε ο Τζέρελς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουάιτ και Γιανκούνας με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη τη διαφορά έκαναν οι Γκουντάιτις και Κουζμίνσκας με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-34, 54-50, 77-65.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους):  Ντέιβις 11 , Πάνγκος 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Τουπάν 1, Ούντριχ 1, Γιανκούνας 15 (6 ριμπάουντ), Μιλάκνις 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 9, Ουάιτ 16 (8 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 8 (6ριμπάουθντ) Ουλανόβας 3.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ, Μίτσοφ, Πάσκολο, Ταρτσέφσκι 7, Κουζμνίνσκας 12 (2), Αμπάς, Εμπαγιέ 5 (1), Μπέρτανς 10 (1), Τζέρελς 10, Γκουντάιτις  19 (10 ριμπάουντ).