Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 96-88

Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 96-88

valencia real madrid 1

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να έκανε το δώρο και να έστειλε την Ρεάλ Μαδρίτης στα πλέι οφ, όμως η Βαλένθια δεν ήταν διατεθειμένη να χαριστεί σε κανέναν και το έδειξε με την τρομερή της εμφάνιση και τη νίκη με 96-88, απέναντι στους Μαδριλένους, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 14-7 με τον Μαρτίνεθ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 14-14 με τον Ράντολφ. Το παιχνίδι παρέμενε ισόπαλο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και ο Πλέις διαμόρφωσε το 22-21 για το πρώτο δεκάλεπτο. Οι “πορτοκαλί” είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στο +8 (34-26) με το τρίποντο του Ντόρνεκαμπ, ενώ ο Πλέις έκανε το 36-26. Η Ρεάλ πίεζε για να μειώσει, όμως η Βαλένθια είχε τους τρόπους αντιμετώπισης και διατηρούσε την “ψαλίδα” σε διψήφια επίπεδα. Ο Τέιλορ μείωσε σε 44-40, όμως ο Ντουμπλίεβιτς σκόραρε για το 46-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Βαλένθια συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να φτάσει στο +13 (55-42) με τον Έρικ Γκριν, ενώ οι Αγιόν και Τέιλορ απάντησαν για το 55-47. Οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το γκάζι και με συνεχόμενα καλάθια του Βίβες ξέφυγαν και πάλι με 70-58, ενώ ο Ράντολφ σκόραρε για το 70-60, στο 30′. Οι Μαδριλένοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και μείωσαν σε 75-69 με τον Κοζέρ. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν και να επιστρέψουν στο ματς. Ο Μαρτίνεθ, που ήταν τρομερός για ακόμη μία φορά, έφερε τη διαφορά στο +10 (88-78), 2′ πριν από το τέλος και έφερε το ροζ φύλλο αγώνα πιο κοντά στην ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Τόμπκινς διαμόρφωσε το τελικό 96-88.

Οι Ντουμπλίεβιτς και Πλέις έκαναν τη διαφορά με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Μαδριλένους προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα οι Καμπάτσο και Τέιλορ με 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-40, 70-60, 96-88.