Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μπάμπεργκ 86-70

Βαλένθια – Μπάμπεργκ 86-70

valencia bamberg

Η Βαλένθια τα βρήκε σκούρα για περίπου 30′ από την μαχητική Μπάμπεργκ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 86-70, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και με ένα τρομερό σερί προηγήθηκαν με 16-2, με το τρίποντο του Ντουμπλίεβιτς, ενώ τέλος στην επιθετική δυστοκία έβαλε ο Ράιτ που μείωσε σε 16-5, στο 4′. Ο έλεγχος του παιχνιδιού είχε περάσει στα χέρια των γηπεδούχων που έφτασαν στο 26-7, με τον Γκαρσία, ενώ οι Χάκετ και Νίκολιτς σκόραραν για το 26-11. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στο παρκέ και κατάφερναν σιγά σιγά να ψαλιδίσουν τη διαφορά, με τους Χίκμαν και Μούσλι να κάνουν το 32-25. Οι Γερμανοί βρέθηκαν ακόμη πιο κοντά χάρη στο καλάθι του Ζήση, για το 35-31, ενώ ο Μούσλι διαμόρφωσε το 37-34, στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και ισοφάρισαν σε 42-42, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ξεφύγουν με 52-46 με τον Τόμας. O 31χρονος έφερε τη διαφορά στο +11 (59-48), ενώ οι Τούρκοι με τον Ράιτ μείωσαν σε 59-54. Η Βαλένθια ήθελε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και στο τελευταίο κομμάτι ανέβασαν ταχύτητα και ξέφυγαν με 71-56 με το τρίποντο του Αμπάλντε, ενώ ο Σαν Εμετέριο με τον ίδιο τρόπο έκανε το 76-60. Η διαφορά έφτασε στο +21 (86-65) όταν ο τρομερός Αμπάλντε σκόραρε και πάλι πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Μούσλι διαμόρφωσε το τελικό 86-70.

Κορυφαίοι για τους Ισπανούς οι Αμπάλντε και Σαν Εμετέριο με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Μούσλι και Χάκετ με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 37-34, 60-54, 86-70.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 11 (7 ριμπάουντ), Πουέρτο, Γκαρθία 2, Αμπάλντε 18 )3/4 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς 14 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαν Εμετέριο 16 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουίλιαμς 2, Σάστρε 3, Γκριν 4, Ντόρνεκαμπ 5 )1), Χλίνασον 1
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Καντζούρης): Χάκετ 11 (1), Χίκμαν 5, Ράιτ 9 (2), Ζήσης 6, Νίκολιτς 5 (1), Στάιγκερ,  Μίτροβιτς 1, Λο 5 (1), Ολίντε ,  Ρούμπιτ 9 (5 ριμπάουντ), Μούσλι 14 (6 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 5.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…