Κεντρική Basket League Αγώνες Κύμη – Τρίκαλα 72-63

Κύμη – Τρίκαλα 72-63

kimi

Ακόμα ένα βήμα για την ιστορική συμμετοχή της στα πλέι οφ της Basket League έκανε η Κύμη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, παρά το γεγονός ότι δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα, κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της κόντρα στα Τρίκαλα, επικρατώντας των Θεσσαλών με , για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίος για την Κύμη, η οποία παρέμεινε στην έβδομη θέση με ρεκόρ 10-11, ήταν ο Σμιθ με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 6 λάθη. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Τάλτον με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ κι 7 ασίστ.

Η Κύμη παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και τα βρήκε σκούρα στην έδρα της απέναντι στα αξιόμαχα Τρίκαλα, τα οποία κατέβηκαν και πάλι με 8 παίκτες. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν βρήκε λύσεις στην άμυνα ζώνης των Θεσσαλών, όντας εξαιρετικά άστοχη από την περιφέρεια.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα (18-19. Η Κύμη βρήκε σκορ από το ζωγραφιστό στη δεύτερη περίοδο, με τον Κάιζερ να κάνει καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια να βοηθάει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 29-21 στο 16′. Ωστόσο, το σύνολο του Καστρίτη κόλλησε ξανά στην επίθεση, πέτυχε μόλις μία βολή μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τα Τρίκαλα να μειώνουν στο πόντο (30-29).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο. Η Κύμη κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους (43-34), αλλά τα Τρίκαλα μάζεψαν αμέσως τη διαφορά με σερί 9-0 (43-43) και πρωταγωνιστή τον Τάλτον. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους στο +1 (50-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα δεν άντεξαν. Η Κύμη, η οποία είχε πολλές περισσότερες λύσεις, ξέφυγε με 10 πόντους (61-51) στο 35′ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63.
ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 18, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (0/8 σουτ, 5/7 βολές), Μπάρλος 5 (1), Σμιθ 17 (7/11 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 7 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάιζερ 10 (6 ριμπάουντ).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…