Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-94

Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-94

bryant dunston anadolu efes maccabi

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς νίκησε την Αναντολού Εφές με 94-81 και πλησίασε τη Χίμκι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Ισραηλινοί πλέον έχουν 13 νίκες και θέλουν να συνεχίσουν με νίκες μέχρι το τέλος για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

To πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι και το προβάδισμα στο σκορ, άλλαζε συνεχώς χέρια. Η Αναντολού Εφές κατάφερε στο τέλος της πρώτης περιόδου να είναι μπροστά με μόλις έναν πόντο (21-20). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο επόμενο δεκάλεπτο, αλλά αυτήν τη φορά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι μπροστά (42-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν κράτησε απλά το προβάδισμα της, κατάφερε να το εκτοξεύσει στους εννιά πόντους (42-51). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έριξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (62-67). Οι Ισραηλινοί μπήκαν δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους 11-5 έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα (67-78).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά μέχρι και το τέλος και τελικώς πανηγύρισαν τη νίκη με 94-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-43, 62-67, 81-94
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 13 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 6, Μπατούκ 5 (1), Μότουμ 4, Ουίμς 21 (3), Στίματς 2, Ντούγκλας 14 (2), Ντάνστον 16
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 12 (2), Μασούρ, Ρολ 16 (4), Κέιν 9 (3), Τάιους 8, Ντιμπαρτολομέο 5, Κόουλ 7 (1), Μπόλντεν 5, Παραχούσκι 14, Τζάκσον 18 (5)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…