Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ουνικάχα Μάλαγα – Αναντολού Εφές 81-68

Ουνικάχα Μάλαγα – Αναντολού Εφές 81-68

ray mccallum malaga efes

Τη χαρά της νίκης “γεύτηκε” η Ουνικάχα Μάλαγα ύστερα από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Οι Ανδαλουσιάνοι νίκησαν εντός έδρας την Αναντολού Εφές με 81-68 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς. Η τουρκική ομάδα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αλλά η προσπάθεια της έμεινε στη μέση.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα της Ουνικάχα Μάλαγα στο παιχνίδι. Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν ασταμάτητοι και ξέφυγαν γρήγορα με διψήφια διαφορά (18-7). Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κράτησαν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (23-12).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι διατήρησαν άνετα το προβάδισμα τους (29-22). Η τουρκική ομάδα δεν μπορούσε να πλησιάσει με τίποτα στο σκορ. Η Μάλαγα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και κράταγε σταθερά το προβάδισμα (40-28).

Η Ουνικάχα Μάλαγα και στην τρίτη περίοδο κράτησε εύκολα τη διαφορά, που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο (63-55). Η Αναντολού Εφές στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε και μείωσε στους 4 πόντους (67-63). H τουρκική ομάδα μείωσε ακόμη περισσότερο (67-65), αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν και πάλι με 10 (75-65).

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Μάλαγα νίκησε με 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 40-28, 63-55, 81-68
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 8, Σολιάντε, Ρόσα, Ντιάθ 6, Σαλίν 9 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 12 (2), Σερμαντίνι 7, Βαζίνσκι 20 (3), Όγκουστιν 10, Σουάρεθ 7
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 16 (2), Μπαλμπάι 6, Μπράουν 7 (1), Σέιμπιρ, Μότουμ 5 (1), Στίματς 2, Ντούγκλας 6 (2), Ντράγκιτς 12 (1), Ντάνστον 9, Σιμόν 5 (1)

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…