Κεντρική Γ' Εθνική Καλαμάτα ’80 – Αχαγιά ’82 55-61

Καλαμάτα ’80 – Αχαγιά ’82 55-61

Η Αχαγιά ’82 έκανε το καθήκον της απέναντι στην Καλαμάτα ’80 και έφυγε από την Τέντα με το ροζ φύλλο αγώνα, αφού επικράτησε με 61-55, σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και έδειξαν ικανοί να κάνουν την “ζημιά” στους φιλοξενούμενους, καθώς προηγήθηκαν με 16-13, όμως οι παίκτες του Θανάση Λιόνα ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 27-37.

Οι Νικολάου και Οικονομόπουλος πραγματοποιούσαν εξαιρετική εμφάνιση και σε κάθε προσπάθεια της ομάδας της Μεσσηνίας να μειώσει είχαν τις απαντήσεις και διατηρούσαν το σύνολό τους μπροστά στο σκορ. Η Αχαγιά ’82 ήταν αρκετά σοβαρή στο δεύτερο μέρος και δεν άφησε περιθώρια στην Καλαμάτα ’80 να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης και έφτασε τελικά μέχρι το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-37, 44-54, 55-61.

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

National League 2 (4ος όμιλος): Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Στην κορυφή οι Τιτάνες. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία. Την 1η θέση στο…