Κεντρική Διεθνή Ισοπέδωσε την Εφές η Φενέρμπαχτσε! Δεν έδωσε το χέρι ο Αταμάν

Ισοπέδωσε την Εφές η Φενέρμπαχτσε! Δεν έδωσε το χέρι ο Αταμάν

fener efes

Η Φενέρ διέλυσε την Εφές με 100-74 στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζέλικου Ομπράντοβιτς επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας,κερδίζοντας την Εφές με 100-74.Η Φενέρ είχε  από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού κλείνοντας την πρώτη περίοδο με +17(27-10) και το ημίχρονο +23 (57-34).Στο δεύτερο ημίχρονο η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος δεν έδειξε διάθεση να χαλαρώσει, φτάνοντας τελικά στη νίκη με μία εμφατική “κατοστάρα” (100-74).

Κορυφαίος για τους νικητές,για τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Σλούκας, ήταν ο Τζέισον Τόμπσον με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ,ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μαχμούτογλου ,Γιαν Βέσελι και Μπραντ Ουαναμέικερ με 13 και 15 πόντους αντίστοιχα.Από την άλλη,για την Εφές κορυφαίος ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τέλος,κάτι που έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν ότι μετά το τέλος του αγώνα, ο Εργκίν Αταμάν έφυγε από το παρκέ, δίχως να δώσει το χέρι σε κανέναν αντίπαλο.