Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 100-89

Ερυθρός Αστέρας – Αρμάνι Μιλάνο 100-89

mathias lessort crvena zvezda armani milano

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 100-89 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση και επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από την ήττα από την Μπασκόνια.

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με τρία συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 9-4. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία του σκορ (11-9). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σ΄αυτόν τον ρυθμό και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (23-20).

Η ιταλική ομάδα κατάφερε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να περάσει μπροστά (27-28) με καλάθι του Μπέρτανς, αλλά γρήγορα βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ. Ο Ερυθρός Αστέρας “έτρεξε” σερί 11-0 και έστειλε τη διαφορά γρήγορα γρήγορα στους 10 (38-28). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πιανιτζιάνι, ήταν να μειώσει στους πέντε (50-45) πριν το ημίχρονο.

Η Αρμάνι Μιλάνο προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά, αλλά ο Ερυθρός κράταγε σταθερά το προβάδισμα (63-53). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους έξι πόντους (71-65), αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα γρήγορο 4-0 αποκατέστησαν τη διαφορά των 10 πόντων (75-65).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και τελικά ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 100-89.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-45, 71-65, 100-89
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 10, Νταβιντόβας 5, Λάζιτς 5 (1), Ντόμπριτς 6 (1), Φελντέιν 10 (2), Γιάνκοβιτς 15 (1), Ρότσεστι 14 (2), Όμιτς 11, Λεσόρτ 15, Ένιτς, Μπιέλιτσα 9 (1)
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 13 (1), Μίτσοφ 11 (1), Ταρκέβσκι 3, Κουζμίνσκας 17 (3), Τσιντσιαρίνι 2, ΕμΜπαγιέ 3, Θίοντορ 13 (1), Μπέρτανς 10 (2), Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 8

BCL: Στα πρότυπα του ΝΒΑ το Final Four (vid)

Το Final Four του BCL θα γίνει σε γυάλινο δάπεδο. Το ΝΒΑ θέλησε να μιμηθεί η FIBA και φέρν…