Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Παναθηναϊκός 78-61

Χίμκι – Παναθηναϊκός 78-61

Ο Παναθηναϊκός υπέστη ακόμα μία βαριά ήττα μακριά από την Αθήνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ υποτάχθηκε άνευ όρων (78-61) και στη Χίμκι για την 23η αγωνιστική της Euroleague κι έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρα στα πλέι οφ.

Το “τριφύλλι” πήρε κάτω από τη βάση στην επίθεση, ενώ δεν ήταν ιδιαίτερα καλό ούτε στα αμυντικά του καθήκοντα. Με 12/30 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 16/24 βολές δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο κόντρα στη Χίμκι, η οποία τον νίκησε και στη μάχη της ρακέτας (37-28 ριμπάουντ).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σβεντ με 20 πόντους, με τον Γκιλ να προσθέτει 16. Από τους ηττημένους, διασώθηκαν οι Σίνγκλετον (14π.), Ντένμον (11π.), Τζέιμς (11π.), ενώ θετικός ήταν ο Βουγιούκας (7π., 5ριμπ.). Από την πλευρά του, ο Πέιν μέτρησε 2 πόντους (2/2 βολές, 0/1 δίποντο), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε την απόφαση να ρίξει με το “καλημέρα” στα βαθιά τον Μάικ Τζέιμς, ξεκινώντας στην αρχική πεντάδα τον Αμερικανό γκαρντ. Ο άσος του “τριφυλλιού” προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα, ωστόσο η Χίμκι μπήκε με “άγριες” διαθέσεις στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-6 στο 4′, χτυπώντας όλες τις “πράσινες” αδυναμίες στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προβληματίζει με την άμυνα του, ο Νικ Καλάθης δεν ήταν σε καλό βράδυ και κάπως έτσι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσε 24 πόντους στην πρώτη περίοδο για να προηγηθεί με 6 πόντους (24-18) του “τριφυλλιού”.

Ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον Πέιν, ο οποίος έδειξε τις ικανότητες του στην άμυνα, όχι όμως και στην επίθεση. Φορτώθηκε με δύο φάουλ, με τον Καταλανό τεχνικό να περνά γρήγορα στη θέση του τον Βουγιούκα, ο οποίος έδωσε πολλές περισσότερες λύσεις από τον Αμερικανό σέντερ, αλλά κι από τον Γκιστ.

Η μπάλα ακούμπησε στον Έλληνα ψηλό, ο οποίος κέρδισε αρκετά φάουλ. Το 30-20 (14′) της Χίμκι έγινε 30-27 (15′) , ωστόσο οι Ρώσοι, με σερί 8-0, ξέφυγαν και πάλι, αυτή τη φορά με 11 πόντους (38-27). Ο Τζένκινς έκανε ζημιά στον Παναθηναϊκό με δύο σερί τρίποντα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (46-31).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τρομερό επιθετικό πρόβλημα. Βελτίωσε την άμυνα του, αλλά δεν έβρισκε σκορ με τίποτα. Σημείωσε μόλις 2 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να αδυνατεί να ρίξει τη διαφορά. Η Χίμκι ξέφυγε και με 20 πόντους (55-35), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 14 πόντους (60-46) με προσωπικές ενέργειες του Τζέιμς, αλλά να δέχεται buzzer beater τρίποντο από τον Γκιλ από τα 14 μέτρα, για το 63-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα η Χίμκι να διατηρήσει με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-31, 63-46, 78-61.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 2, Σβεντ 20 (7/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Χάνεϊκατ 9 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρκοβιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μόνια 4 (6 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς, Άντερσον 4, Τζένκινς 9 (2), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ασίστ), Πέιν 2, Παππάς, Ντένμον 11 (3/5 τρίποντα), Γκιστ 7, Βουγιούκας 7 (7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Καλάθης 2 (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου.