Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Βαλένθια 82-66

Αναντολού Εφές – Βαλένθια 82-66

efes valencia

Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα η Αναντολού Εφές γεύτηκε και πάλι την χαρά της νίκης, αφού επικράτησε εύκολα με 82-66, απέναντι στην Βαλένθια, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 13-5, χάρη στο τρίποντο του Μακ Κόλουμ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-13, με την βολή του Γκριν. Οι Τούρκοι συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και έφτασαν στο 23-19, με τον Μακ Κόλουμ να εκτελεί στην εκπνοή του δεκάλεπτου. Η επιθετική λειτουργία της Εφές ήταν εξαιρετική και την διατηρούσε μπροστά, με τον Ντάγκλας να κάνει το 30-21. Ο Μότουμ βρήκε συνεχόμενους πόντους και ανέβασε τη διαφορά στο +15 (41-26), 2′ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ενώ ο Σιμόν με δίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 43-31.

Η Εφές έδειχνε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, με τους Ντράγκιτς και Μακ Κόλουμ να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά και να διατηρούν την ομάδα τους μπροστά. Οι Ισπανοί προσπαθούν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι “μπλε” είχαν απαντήσεις σε οτιδήποτε δοκίμασαν οι αντίπαλοι τους. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους παίκτες του Άταμαν να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν άνετα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΜακΚόλουμ και Ντράγκιτς με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Γκριν και Πλάις με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-31, 63-53, 82-66.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Μπατούκ, Μότουμ 11 (1), Στίματς 4 (6 ριμπάουντ), Ντάγκλας 2 (1/6 σουτ), Ντράγκιτς 18 (4), Ντάνστον 8, Σιμόν 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 6 (6 ριμπάουντ), Πουέρτο 4, Αμπάλντε 9 (3/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μαρτίνεθ 7, Πλάις 10, Σάστρε 6 (2), Γκριν 18 (0/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντόορνεκαμπ 6 (2), Χλίνασον.