Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: “Μπαμ” από Αργοναύτη στα Ιλίσια! “Τρένο” το Αιγάλεω

Α’ ΕΣΚΑ: “Μπαμ” από Αργοναύτη στα Ιλίσια! “Τρένο” το Αιγάλεω

Η έκπληξη της 16ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ έγινε στα Ιλίσια, με τον Αργοναύτη να φεύγει με το διπλό (56-57) από την έδρα του Ηλυσιακού, χάρη σε μία βολή του Χωματά, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Αντώνης Φώτσης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά δεν κατάφερε να γλιτώσει την ομάδα του από την ήττα.

Από την πλευρά του, το Αιγάλεω, αν και ζορίστηκε, επικράτησε εντός έδρας του Ποσειδώνα με 75-72 κι έκανε το 16/16, ενώ ο Ιωνικός ΝΦ επιβλήθηκε εντός έδρας της Πεύκης κι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Ηλυσιακού.

Τα αποτελέσματα:
Τυφών-Σπόρτιγκ 73-67
Προμηθέας-ΑΟΚ Χαλάνδρι 61-92
Αιγάλεω-Ποσειδών 75-72
Ιωνικός-Πεύκη 62-50
Ηλιούπολη-Κουκάκι 63-54
Ηλυσιακός-Αργοναύτης 56-57
Αχαρνής-ΟΦΗΗ 83-57

Τυφών 73
Σπόρτιγκ 67

Διαιτητές: Μπίκας, Αγγέλης, Δαβιδέλης

Δεκάλεπτα: 12-19, 21-29, 42-49, 73-67.

ΤΥΦΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Ζωντός): Παπαποστόλου, Δρακόπουλος 11 (3), Φωτιάδης, Νιφόρας 26, Παπαδημητρίου 8, Πρίφτης 10 (1), Γόντικας, Δόξας 16, Λαζαρίδης 2.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αρβανίτης): Αρναουτάκης 5, Τζουμάκας 14 (2), Μπουγιούρης 10 (2), Σερέπας 3, Τάσιος 12 (1), Καραμπάτος 5, Γαλάνης 2, Βισνιέβσκι 16.

 

Προμηθέας 61
ΑΟΚ Χ. 92

Διαιτητές: Μπούκας, Κονταράτος, Ιασωνίδης

Δεκάλεπτα: 11-22, 28-44, 44-70, 61-92.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Αναστασόπουλος): Μούργελας 7, Ασημακόπουλος 1, Αποστόλου 7, Κορομηλιάς 2, Αλεβιζάκης 2, Στασινός 1, Κοϊτσάνος 6, Τσουκαλάς 2, Καπογιαννάτος, Χιώτης, Ιμαριάγκμπε 7, Κοκορόγιαννης 26 (1).

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Αρσενίδης, Βαλληνδράς 4, Φρίμας 3 (1), Κονδύλης 19 (5), Τσουπάκης 2, Μωραΐτης 8 (1), Αμπελάς 16 (2), Δημητριάδης 11, Οικονομόπουλος 2, Μορφονιός 14 (2), Πουλής 9 (2), Αυδής 4.

 

Αιγάλεω 75
Ποσειδών 72

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Ζιώγας, Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 25-22, 41-40, 58-57, 75-72.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Κυριακόπουλος 5 (1), Μπάρδας 6 (2), Tσαμπής 8, Καράβολας 20 (3), Κούρτης 4, Κουκουράβας 3 (1), Οικονόμου 5, Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης 22, Μούγιος 2, Ντόκος.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΝΨ (Ζήβας): Βουλγαράκης 9 (1), Δαμίγος, Τζελέπης 14 (4), Τσέλιος 9 (3), Μπαρμπαρής 6, Γεραμάνης, Κριτσωτάκης 2, Πέζος, Δελής 18 (4), Πανταζής, Ζαρμακούπης 11, Σμυρλής 3 (1).

 

Ιωνικός 62
Πεύκη 50

Διαιτητές: Σκούτας, Σπυρόπουλος, Κούλης

Δεκάλεπτα: 23-9, 37-26, 54-39, 62-50.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Χατζηπανηγύρης, Κόντος): Γραμματίκας, Αρχος 8, Φωτητζόγλου 20 (2), Γρύλλης 4, Κοντοζόπουλος, Τύρλας, Μουμπάρακ, Καράμπελας, Κουμουνδούρος, Τσουβελεκάκης, Κούτρας, Χριστόδουλος 30.

ΠΕΥΚΗ (Μαρίνος, Τσιασιώτης): Αθανασιάδης 2, Πατωνίδης, Κυριαζόπουλος 2, Μαντζανάς, Χασάπης, Τασιόπουλος 10, Σημαιόπουλος 13 (1), Δρικόγιας, Παγίδας 7, Σιδερής 3 (1), Φιλιππόπουλος 7 (1), Ανδρουλάκης 6.

 

Ηλιούπολη 63
Κουκάκι 54

Διαιτητές: Σώμος, Πλιάκας, Ζαγουρής

Δεκάλεπτα: 15-15, 28-32, 46-40, 63-54.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καρακώστας, Μαγουλάς): Σπανός 8, Λαμπρόπουλος, Τζαγισβίλι, Βάβουλας 12, Κούκουρας 9 (1), Τσιάκος 6 (1), Κριεκούκης 8 (2), Καπερώνης, Κανταράκιας 14, Μαντάς 6, Ζαχαριάδης, Τζαγισβίλι.

ΚΟΥΚΑΚΙ (Δημητρακόπουλος, Βεζυρτζόγλου): Κωστελέτος 4 (1), Καμπέρης, Σιδερής Γ. 6 (2), Γιαννάκης 3 (1), Δολιανίτης 3 (1), Δελλής 9 (1), Κατεβάτης 6, Κοσμάς 7, Βλαδίτσης, Σιδερής Ν. 2, Μοσχονάς 14 (1), Θεοφανάκης.

 

Ηλυσιακός 56
Αργοναύτης 57

Διαιτητές: Καλδίρης, Αναστασίου, Αδαμόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-15, 29-33, 35-49, 56-57.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης 3 (1), Φώτσης 13 (3), Βαρσάμος 6, Μακρής, Κούργιας 6, Πλακογιαννάκης 2, Αντωνόπουλος 6 (2), Σουρβατζής, Τρίχας 8, Κουρκουτσάκης, Τσούπρος, Ζευκιλής 12.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ ΡΑΦΗΝΑΣ (Γιαννακόπουλος, Πανταζής): Χωματάς 4 (1), Συγγούνας Δ., Αρτουσένκο, Κόρβινγκτον, Γαλιατσάτος, Σβάρνας, Συγγούνας Ε. 13 (2), Γαλιατσάτος, Ζερβός 4, Τρικαλιώτης 15 (4), Σιώμος 7, Παπουτσής 14 (4).

 

Αχαρνής 83
ΟΦΗΗ 57
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Λύρας, Σκουλαρίκης
Δεκάλεπτα: 20-19, 37-35, 57-44, 83-57.
ΑΧΑΡΝΗΣ (Σουρμελής, Γεωργογάλας): Ροδόπουλος 8 (2), Ζέρβας 13 (2), Ζήβας, Γραμμένος, Χριστοφάκης 7 (1), Ιγγλέζος 2, Κακουλίδης Σ., Λίτσος 11, Κακουλίδης Π., Στρατομήτρος 27 (4), Βεκρής 7 (1), Λουγιάκης 8.
ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Κοσμίδης, Δριμάλας): Νιώτης 2, Δρακόπουλος, Ροΐδης, Τσίτος 6, Σπηλιόπουλος 14 (2), Δουβλίδης, Παπαδόπουλος, Νικολαΐδης 13 (1), Σαπρανίδης 2, Κουρής 10 (1), Καλαποθαράκος 7, Λοΐζος 3.

Η βαθμολογία (σε 16 αγώνες)

1.Αιγάλεω 32 (16-0)
2.Ιωνικός ΝΦ 30 (14-2)
3.Ηλυσιακός 28 (12-4)
4.Αργοναύτης 26 (10-6)
5.Ηλιούπολη 25 (9-7)
6.Χαλάνδρι 25 (9-7)
7.Ποσειδών Νέου Ψυχικού 24 (8-8)
8.Αχαρνής 24 (8-8)
9.Πεύκη 22 (6-10)
10.Κουκάκι 21 (5-11)
11.ΟΦΗΗ 21 (5-11)
12.Τυφώνας 21 (5-11)
13.Σπόρτιγκ 20 (4-12)
14.Προμηθέας Χαλανδρίου 17 (1-15)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

Με δύο αναβολές και άδεια γήπεδα λόγω κορωνοϊού διεξήχθη η 20η αγωνιστική του πρωταθλήματο…